Pripoj sa k volant.tv

next

Dedo a vnuk: Honda e vs Honda Civic 1. generácie

Honda e vs Honda Civic 1. generacie

Áno, Honda to oficiálne priznáva – ako inšpiráciu pre svoj najnovší elektromobil Honda e poslúžila 1. generácia legendárneho modelu Civic. Éčko (alebo po správnosti Íčko) by teda bolo, ale kde zohnať do videa prapôvodný Civic? Naštastie pomocnú ruku podal špecialista na Japonské autá JapGarage , ktorý vďaka majiteľovi Zdenovi dokázal zapožičať tohto dnes už veterána. A tak mi dovoľte vás pozvať k sledovaniu tohto videa, aké inde neuvidíte!

A ak je vám informácií o Honda e málo, pozrite aj toto video, kde sa venujeme len a len jemu:

Recenzia a skúsenosti Honda Civic 1. generácie (1972-1979)

Je až šokujúce, že pri rovnakej dĺžke ako má Honda e je Civic o toľko pocitovo menší. Je skutočne a reálne menšie auto. A presne také ľudia pri prvej ropnej kríze (1973) potrebovali. Pre Hondu to bola absolútna trefa do čierneho na trhu v USA, kde zrazu nebolo čo tankovať do smädných V8 motorov. Ich úlohu dokonale zastúpila titerná Honda Civic s krpatým 1,2 motorom (1169 ccm). Hanba nehanba, prišla nová doba.

Tento náš civic má však už modernejší a väčší motor. Teda väčší o necelé jedno deci, presne 1237 ccm s výkonom 38 kW, teda 52 k . Na rozhýbanie váhy 680kg to však bohato stačí. Od tohto auta nikto nečakal luxus, ale len základný presun a toto Civic dokonale dodal. Jedna luxusná vymoženosť ale na palube je – automatická prevodovka s názvom Hondamatic. Viac o nej sa dozviete priamo vo videu.

Zháňať dnes náhradné diely na prvú generáciu Civicu je dosť výzva. Karosárske diely ale aj bežné veci ako napríklad brzdy. S tým si však v JapGarage poradili a dopriali tomuto zakladateľovi dynastie Civic to, čo potreboval. Avšak tento konkrétny kus čaká onedlho kompletná rekonštrukcia, aby mohol byť následne vystavený v showroome firmy.

Recenzia a skúsenosti Honda e

A teraz sa presuňme o takmer 50 rokov dopredu do súčasnosti. Nebudem klamať, a rovno poviem, že Honda e je pre mňa príjemným a hlavne nečakaným prekvapením v mnohých ohľadoch. Slintal som nad ňou už na autosalóne vo Frankfurte 2019. Tie tvary sa brutálne podarili, či exteriér ale aj interiér. Skrátka elektromobil, ktorý nie je škaredý. A to je celkom vzácnosť!

Asi to najviac šokujúce zistenie je pre mňa to, že Honda e ponúka doslova prémiový interiér. Úplne v každom ohľade a tým nemyslím len to LCD porno okolo vodiča. Normálne som sa tešil na palubu tohto auta! S tým ale ostro kontrastuje asi najväčšie mínus tohto auta – hluk od zadnej nápravy. Tam sa skrátka šetrilo a neboli použité takmer žiadne izolačné materiály. Škoda, ale na druhej strane je to veľmi ľahko riešitelná vec aj mimo oficiálny servis Honda.

Na palube „e“ máme batérie s kapacitou 35.5 kWh (lithium-ion), takže nemožno čakať nejaký brutálny dojazd. A ani že nie je. Papierových tesne nad 200 km sa v realite mení pri bežnom používaní tak na 150 km. Ak ste brzdou premávky tak na 180. Ale viac nie. Áno, trasu Bratislava-Košice s tým neotočíte ale na toto éčko ani nie je určené. Ale denné dochádzanie do práce v meste a jeho okolí? Ideálne! Na dobíjanie môžete využívať bežný sieťový konektor čo máte v garáži alebo rýchlu nabíjačku CCS2 DC (vtedy dobijete batériu na 80% za 30 minút).

Honda e na denné dochádzanie do práce v meste a jeho okolí? Ideálne!

Ďalším plusom je náhon na zadné kolesá (teda ak nebývate zrovna na Orave či Bratislavskej Kolibe alebo Kramároch…) pretože to umožnilo dve veci – výborné jazdné vlastnosti (rozloženie hmotnosti 50/50) a veľmi veľa miesta pre vodiča a jeho spolujazdca. A to sa fakt cení, tak ako aj úplne rovná podlaha alebo veľmi dobré žehlenie mesta. K tomuto nemožno mať výhrady. Pre niekoho bude plusom aj Single Pedal Control – teda môžete zrýchľovať a spomaľovať len pomocou akcelerátoru.

Dynamika, ako by ste čakali u elektromobilu, je výborná a na použitie v meste viac než dostatočná. Máte na výber dve výkonostné verzie 100–113 kW avšak obe majú zhodne 315 Nm. Takže je dosť možné, že sa jedná len o rozdielne naladenie software auta. V každom prípade, porcia Nm je k dispozícii od prakticky nulových otáčok, takže štartovanie z križovatiek alebo radenie sa z vedľajšej cesty sú bezproblémové činnosti s príjemným zatlačením do sedadla.

Viete prečo sa z Hondy e nikdy nestane predajný hit? Lebo cena. A ja to chápem.

Až sem do tohto bodu fajn, avšak viete prečo sa z Hondy e nikdy nestane predajný hit? Lebo cena. A ja to chápem. Tá vďaka použitým technológiam ani nemôže byť nízka – začína na 35000 EUR. To bude dealbreaker pre mnohých, ale zas na druhú stranu, vo výbave máte takmer všetko, čo by ste mohli potrebovať. Silnejšia verzia vás príde na 38000 EUR.

Mimochodom, niektoré slovenské média otrocky opakujú jednu nepravdu o Honde e – že je to prvý elektomobil tejto značky. Nie, nie je to pravda, toto nie je prvý elektromobil s logom Honda. Tým bola Honda EV Plus z roku 1997 (a ďalší prišiel po ňom). Takže toľko k tejto téme, ktorá sa tu omiela dookola.

Fotogaléria Honda Civic 1. generácie a Honda e

Technické údaje Honda Civic 1,2 1. generácie

Motor: 1,2 R4 EB2
Objem: 1237 ccm
Vŕtanie a zdvih: 72 mm x 76 mm
Kompresný pomer: 8,6:1
Výkon: 52 k (38 kW) @ 5000 o/min
Krútiaci moment: 104 Nm @ 3000 o/min
Prevodovka: 2 stupňový automat
Maximálna rýchlosť: 130 km/h
0-100 km/h: asi áno 🙂
Kombinovaná spotreba: 7 l/100 km

Technické údaje Honda e

Motor: MCF5
Výkon: 136 k (100 kW) / 154 k (113 kw)
Krútiaci moment: 315 Nm
Typ batérie: lithium-ion (lítium-iónová) vodou chladená
Kapacita batérie: 35.5 kWh
Prevodovka: 1 stupňová (pevný prevodový pomer)
Maximálna rýchlosť: 150 km/h
0-100 km/h: 8.3 s
Kombinovaná spotreba: 18-20 km/kWh

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní