Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Dodge Challenger R/T 6.4 V8 je pocta minulosti

Dodge Challenger R/T 6.4 V8

Celá generácia slávnych muscle cars takmer vymrela v 70. rokoch, keď prišla ropná kríza. Prežilo ich len zopár a aj to len vo veľmi zdegenerovanej forme. Jedným z nich bol aj slávny Dodge Challenger. Ten sa však v roku 2008 vrátil naplno aj so svojím V8 motorom. A dnes vám teda môžem, našťastie, predstaviť jeho svalnatú verziu R/T s poriadnou V8 strojovňou s objemom 6,4 litra. A malé upozornenie – na tomto aute môžete nenávidieť veľa vecí, ale ten charakter a zvuk, to musíte milovať zo všetkého najviac. Tak vhupnite na video a užite si ho!

Majú šancu moderné Mucle cars prežiť?

To je otázka. Pre dobro ľudstva (a to myslím úplne vážne), dúfam že áno. V dobe, keď sa automobilová nuda a šeď stáva všadeprítomná, sú tieto autá pre petrolheada pohladením duše. Sú v súčasnosti tak politicky nekorektné ako to len ide. Sú to chuligáni ciest. A nie tým, že by porušovali pravidlá cestnej premávky, ale tým, ako sú postavené, aký je ich prejav a vzhľad. Skrátka pohľadenie pre dušu, odklon od automobilovej masy.

Pevne verím, že do budúcna sa zachovajú aspoň niektoré legendy ako Ford Mustang alebo práve Dodge Challenger. Aj keď možno v oklieštenej podobe, ale stále to budú oni s V8 pod kapotou a nádherným zvukom. Tým skutočným z výfukov (pozdravujem ťa BMW M8). Chcem raz ukazovať mladšej generácií, že existujú aj autá pre radosť, a nie len z potreby nutnej prepravy z bodu A do bodu B.

Recenzia a skúsenosti Dodge Challenger R/T Scat Pack

Challenger je skutočne veľké auto – ako exteriérovo tak aj spoza volantu. A ťažké tiež. On totiž nie je žiaden zofistikovaný športiak, lebo jeho rozmery a váha sú všade prítomné. Je to skrátka Muscle car so všetkým, čo k tomu patrí. Odkaz na minulosť, keď bol objem a výkon všetkým. Ešte pár rokov späť by nás to nechalo chladným, ale dnes už nie. Dnes treba snať klobúk dole predtým, že existuje.

Keď prišla tretia generácia v roku 2008 opäť na trh, tak priniesla typický strohý a na pohľad lacný interiér, tak typický pre americké autá. Po facelifte v roku 2015 sa však veci zmenili, pretože zrazu na palube zavládla takmer radikálna zmena – interiér dostal až prémiový nádych, najmä prístrojová doska je veľmi moderná a pekná. Trvalo to, ale je to tu.

Tento konkrétny model je Challenger R/T s doplnkovou výbavou Scat Pack. Tá zahŕňa množstvo vecí, ktoré môžete, ale nemusíte mať. Napríklad za 1$ môžete mať odstránené zadné sedadlá (chápete, hmotnosť…). To nevyužije takmer nikto, ale čo určite áno, tak to je odlahčená hliníková predná kapota. Alebo detail, ktorý vám padne hneď do očí – Air catcher headlamps. Teda diera priamo vo vnútorných svetlách prednej masky, ktorou sa motoru privádza ďalší vzduch. A vyzerá to BRUTÁLNE! Prvý krát sa táto vychytávka objavila na verzií Hellcat, ale dnes ju môžete mať aj tu.

Motor 6,4 V8 skutočne nemá takmer žiadnu prácu s týmto autom. Čísla, ktoré vám naskakujú na tachometri su po pár sekundách ďaleko v zóne ohrozujúcej váš vodičák. A všetkých okolo. Preto aj nahrávanie zvuku pri akcelerácií malo svoje pevné limity. Ale každé jedno rozbiehanie bude pre vás sviatkom vďaka úžasnému bublotu. Mať toto auto, tak by som ani nelaboroval s nastaveniami, proste vo mne to evokuje len to plachtenie po cestách s občasnou brutálnou akceleráciou. Och áno, milujem toto auto so všetkým čo k tomu patrí…

Všetky generácie Dodge Challenger

 • 1. generácia (1969–1974)
  Pôvodne bola táto generácia zasadená do kategórie Pony cars (malé dostupné kupé, ktoré skôr vyzerali športovo než tak jazdili) ale neskôr prerástla až do triedy Muscle car. Pod kapotou ste našli radové 6 valce alebo V8.
  Úhlavný nepriateľ bol Ford Mustang (debutoval už v roku 1964) alebo Pontiac Firebird.
  Koniec tejto generácií spravila prvá ropná kríza, keď posledné kusy vznikli koncom apríla 1974.
 • 2. generácia (1977–1983)
  Pokus o oživenie slávneho Challengeru, tento krát ale na úplne inej báze a za úplne iných podmienok. Darcom platformy bol Mitsubishi Galant Lambda coupe. No a pod kapotou boli len chudobné 4 valce 1,6 alebo 2,6 s výkonom 78k alebo 160k. Nič viac. Jediné čo zachraňovalo česť bol náhon na zadné kolesá.
 • 3. generácia (2008- )
  Aktuálna a dúfajme že nie posledná generácia. V roku 2015 prešla faceliftom ktorý priniesol niekoľko zmien vo výbavach, motoroch (SRT 392 a SRT Hellcat) ale najmä podstatne kvalitnejší interiér. Plnohodnotný nástupca legendárnej prvej generácie.

Fotogaléria Dodge Challenger R/T Scat Pack

Technické údaje Dodge Challenger R/T Scat Pack

Motor: Apache 6.4 L (392 cu in) HEMI OHV V8
Objem: 6 399 ccm
Vŕtanie a zdvih: – mm x – mm
Kompresný pomer: 9,5:1
Výkon: 492 k (362 kW) @ 6500 o/min
Krútiaci moment: 644 Nm @ 4600 o/min
Prevodovka: 8 stupňový automat
Maximálna rýchlosť: 250 km/h
0-100 km/h: 3,5 s
Kombinovaná spotreba: 13l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní