Pripoj sa k volant.tv

next

Je Renault Twizy najväčší nezmysel automobilovej histórie?

Renault Twizy

Renault má vo svojom portfóliu niekoľko modelov, ktorými sa snažil vyšliapať novú cestu. A ktoré sa nakoniec ukázali ako omyl: Renault Vel Satis či Avantime by som uviedol ako najjagavejšie príklady. Nemuseli to byť zlé autá, ale… Takže otázka ktorú som si pred zoznámením s týmto elektromobilom kládol bola: je Renault Twizy ďalší omyl? Či dokonca, nebude to totálny nezmysel? Slovo dalo slovo a ja som sa vybral skúsiť toto auto priamo do Nórska. Teda do krajiny, ktorá maximálne podporuje nové formy dopravy. Či už sa bavíme o elektromobiloch alebo bicykloch. Takže, aký je teda Renault Twizy?

Recenzia a skúsenosti Renault Twizy

Základná otázka – čo je vlastne Renault Twizy zač? Auto? Motorka? Štvorkolka? Alebo niečo medzi tým? Pocitovo určite auto, aj keď mikroskopické. Papierovo, teda legislatívne štvorkolka, preto sa naň nevzťahujú niektoré obmedzenia ako na auto (parkovanie, vjazdy, STK atď). Toto je samozrejme závyslé od konkrétnej krajiny, ale myslím že v celej EÚ to bude podobné.

Keď stojíte pri Twizy tak sa nemôžete ubrániť dojmu, že sa pozeráte na detskú hračku. Na autíčko z kolotočov, ktoré su len odskočilo na dospelácku cestu. Mini kolieska a šírka ako cestovná motorka. No prvý dojem je všeliaký, ale skôr negatívny. Kto toto auto nepozná, tak sa bude diviť, že na palubu sa dostanú až dvaja ľudia. Exteriér totiž ničomu takému nenapovedá. A podobne aj s batožinou.

Jazdu by som charakterizoval dvoma slovami hlučná a tvrdá. A tvrdá aj na štandard ciest, aké sú v Nórsku (nápoveda – na Slovensku sa nám o takých nesníva). A s dojazdom to tiež nie je bohviečo, pretože ten je v reálnych podmienkach približne 70 km v lete a 50 km v zime. Takže zatiaľ to vyzerá na poriadny nezmysel za 12 000 EUR, však?

Nakoľko som petrolhead, tak to vidím takto: ak si môžeme vďaka takýmto autám uchovať LEGÁLNE v garážach naše benzínové skvosty, tak prečo nie. Ale beda, ak nám niekto na ne siahne!

Karta sa však zásadne obráti, ak si uvedomíte výhody takéhoto auta a hlavne (a to zdôrazňujem) kam a načo je určené. Jeho revírom je len a len mesto (na rozdiel od Cobry 11, ktorej revírom je diaľnica). Väčšina Európskej populácie denne precestuje maximálne 40 km. Čiže dojazd na denné dochádzanie no problem. Akcelerácia? Na mestských 50 km/h bez problémov drží krok s premávkou. Veľkosť? Geniálna, pretože zaparkujete kdekoľvek. Motor? Čistý elektromobil ktorý dobijete za 3 hodiny do plna. Spotreba?Prevádzkové náklady? To je čo prosím vás?

Twizy kúpite v dvoch verziách: 45 a 80. Hádate správne, to číslo uvádza maximálku v km/h. Nič moc, ale opäť, je to čisto a len auto do mesta. Potrebujete tam vyššiu maximálku? Existuje dokonca aj Twizy F1, ale tá slúžila len na promo účely. Verzia 45 má 4 kW motor, verzia 80 má výkon až 13 kW.

Nebudem klamať, Renault Twizy nie je pre každého a do každej situácie. Ani pre mňa by v 75% času nebol. A mimo mesta je úplne stratený pre mnoho dôvodov. Ale na dochádzanie do mesta do pár kilometrov? Prečo nie. Som presvedčený, že toto NIE je krok vedľa a do prechatých centier miest v Európe je toto jedna z možností, ako znížiť zápchy, hluk a emisie. I keď ja by som radšej siahol po inom elektromobile: Honda e.

Fotogaléria Renault Twizy

Technické údaje Renault Twizy 45 / 80

Motor: ISKRA asynchrónny motor
Výkon: 5,44 (4 kW) / 17 k (13 kw)
Krútiaci moment: 33 Nm / 55 Nm
Typ batérie: lithium-ion
Kapacita batérie: 6.1 kWh
Prevodovka: 1 stupňová
Maximálna rýchlosť: 45 / 80 km/h
0-100 km/h: nie 🙂
Kombinovaná spotreba: -/100 km

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní