Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Tento Fiat Cinquecento so 40 000 km je ako nový! A má len dva valce…

Fiat Cinquecento

Fiat je majster v kreovaní malých lacných áut pre masy. Najprv legendárna 500ka a neskôr napríklad Fiat 126. No a po ňom prišiel duchovný nástupca Cinquecento. Áno, toto slovo znamená v taliančine 500, ale s ňou nemá nič spoločné. Teda okrem veľkosti a cieľovej skupiny. Opäť bolo určené pre ľudí, čo potrebovali uspokojiť svoju základnú potrebu mobility za minimálne peniaze. A to im presne tento prcek poskytol. A dnes som vďaka Carclassic and Consulting usadol za volant Cinquecenta, aby som vám mohol sprostredkovať svoje dojmy. Nech sa páči!

Recenzia a skúsenosti Fiat Cinquecento

Svojho času obľúbený Fiat 126p dostal nástupcu ako sa patrí – kompletne nové auto, ktoré dalo dôvod zabudnúť na Malucha. A právom. Kým 126 bola doslova z núdze cnosť, Cinquecento bolo už dospelé auto. Nie síce veľkosťou, ale spracovaním, výbavou či jazdnými vlastnosťami. Skrátka dalo zabudnúť na staručkú 500ku zo začiatku 50, rokov, na ktorej základoch stála práve spomínaná 126ka.

Dizajn mal na starosti Ermanno Cressoni, ktorý priniesol aj nestarnúcu legendu Alfa Romeo 75. Hnacia bola predná náprava a pod prednou kapotou ste mohli mať niekoľko možností. V tomto našom prípade to bol jediný pozostatok zo starej 126ky – 2 valcový motorček o objeme 704 ccm. Nič moc, čo? výkon 30 koní neznie ako niečo úžasné, ale pri hmotnosti okolo 670kg to zase nie je úplne stratené. To začne byť až vtedy, keď toto auto plne naložíte… Zaujímavosťou je, že tento vodou chladený motor bol uložený pozdĺžne, kým zvyšné motorizácie priečne.

Treba však povedať, že pri šoférovaní som nemal horší pocit ako vo vtedajších Favoritoch či Felíciach. Skrátka moderný Fiat vrátane ovládania. Tento kus bol navyše veľmi zachovaný, minimum kilometrov. A áno, jedného majiteľa, presne ako to v Slovenských rozprávkach býva. Celkovo sa vyrobilo 1,16 milióna kusov v rokoch 1991-1998 až kým neprišiel nástupca, ktorý však už neznamenal taký krok vpred: Fiat Seicento.

Technické údaje Fiat Cinquecento

Motor: 0,7 2R
Objem: 704 ccm
Vŕtanie a zdvih: – mm x – mm
Kompresný pomer: -1
Výkon: 30 k (23 kW) @ 5500 o/min
Krútiaci moment: 60 Nm @ 4000 o/min
Prevodovka: 4 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 140 km/h
0-100 km/h: áno
Kombinovaná spotreba: 7 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní