Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Má Škoda Favorit zmysel ako investičné auto?

Škoda Favorit

Boli časy, keď o zánovné „Fáčko“, teda Škoda Favorit, nikto ani len nezavadil. No dnes ako sa zdá, sa to celé mení, pretože toto auto začína byť opäť v kurze. Áno, jeho ceny pomaličky začínajú rásť, avšak v niektorých prípadoch až nezdravo strmo. Takže tá základná otázka, ktorú som si položil v tomto videu: je Škoda Favorit auto, do ktorého sa oplatí investovať? Alebo inak – je to zmysluplná investícia, z ktorej dokážete získať? No poďte sa pozrieť na toto video:

Pre autá so socialistického bloku, hlavne na našom území, platí nostalgia, alebo akýsi spomienkový optimizmus. Mnoho ľudí si na ne spomína so svojej mladosti, alebo napríklad ako na svoje prvé auto, alebo auto ktoré mal dedo, otec… Iné, porovnateľné autá tu skoro vôbec neboli a tak Favorit bol na konci 80. rokov snom mnohých.

Ďalší veľmi silný faktor, ktorý ženie ceny Favoritov je patriotizmus. Skrátka je to auto, ktoré sme navrhli a vyrobili v socialistickom Československu takmer svojpomocne, a tak ho stále berieme ako niečo domáce. Niečo, čo patrí k našej histórií.

Ceny jazdených Favoritov v súčasnosti stúpajú. Tu som si zadovážil vývoj priemernej predajnej (inzerovanej ceny) Škody Favorit za posledné 2 roky:

Takže úplne na rovinu – investovať alebo nie do auta, ako je Škoda Favorit ak pomýšľate na finančné zhodnotenie v budúcnosti? Šiel by som do toho len ak nastanú tieto dva prípady:

  • nájdete Favorit z úplne prvej série (1987-1989) v totálne pôvodnom a zachovalom stave. Tu je šanca na budúce zhodnotenie najvyššia.
  • nájdete extrémne zachovalého Favorita z niektorej akčnej série (Black line, Silver line, alebo najdrahšiu Solitaire, ktorá stála neuveriteľných 300 000 SKK).

V každom prípade si ale treba zložiť ružové okuliare a čeliť pravde – Škoda Favorit, nech je akákoľvek, nebude mať nikdy tú cenu a nárast hodnoty ako porovnateľné dobové autá zo západu, ako napr Peugeot 205 GTI, Volkswagen Golf GTI atď. Skrátka Favorit nebol ničím výnimočné auto. A na to treba myslieť v prvom rade. Ak chcete niečo výnimočné zo socializmu, kde svoje peniaze určite zhodnotíte (ak to nepreplatíte na začiatku, že…) je napríklad Tatra 603. Ale tam sa ceny šplhajú hore už veľmi veľmi strmo.

Populárne

Zdieľaní