Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Je Maserati Ghibli dôvod, prečo zabudnúť na BMW 5?

Maserati Ghibli

Ste človek, ktorý potrebuje pohodlného hltača kilometrov ale obyčajné auto mu nestačí? A mainstream ako BMW 5, Audi A6 alebo Mercedes E nechce? Čo tak skúsiť niečo exotické ako Maserati Ghibli? Preto som s nadšením využil ponuku firmy realitycars.sk na vyskúšanie tohto prémiového konkurenta Nemeckej trojky. Veľmi ma zaujímalo, ako na tom je, pretože o týchto autách sa človek v našich končinách veľa nedozvie a nedočíta. A to je rozhodne škoda, pretože rozhodne majú čo ponúknuť!

Recenzia a skúsenosti Maserati Ghibli S Q4 Novitec

K tomuto autu som pristupoval bez prehnaných očakávaní, jednoducho som chcel na vlastnej koži zistiť, aké je v porovnaní s BMW 5, ideálne generáciou F10, ktorú mám ešte v čerstvej pamäti. A prečo práve BMW radu 5? Lebo sú si z môjho pohľadu veľmi blízke svojou filozofiou a tým pádom aj z časti cieľovou skupinou, na ktorú mieria – prémiovosť so štipkou športovosti.

Dosť čato počúvam celkom pádny argument proti Maserati – servis. Jednak náhradné diely (dostupnosť a ich cena) a jednak počet servisov v SR. Donedávna ste skutočne museli chodiť až za hranice (daň za exkluzivitu), ale situácia je dnes už iná. Značkový servis je už aj priamo v Bratislave. Či dobrý alebo zlý neviem, ale majiteľ tohto auta nemal s ním problém, tak ako aj s cenou ND či servisných úkonov. Áno, veľmi pomáha fakt, že toto je súčasné Maserati a nie „veterán“ ako Maserati 3200 GT. Lebo tam si tak jednoducho so servisom a ND neporadíte…

Ale späť k Ghibli. Prvá vec je vzhľad. Tu trojzubec svojho nemeckého konkurenta valcuje bez pardónu. A keď je tento pre niekoho najdôležitejší, tak tu celé porovnanie skončiť. Ghibli, nech si o ňom myslíme čokoľvek, je skrátka iné, má emóciami prerastený dizajn. U BMW musíte ísť minimálne do M paketu, aby ste sa mohli priblížiť tomu wau efektu, ktorý Maserati ovláda na jedničku.

Prvá vec je vzhľad. Tu Ghibli svojho nemeckého konkurenta valcuje bez pardónu.

Interiér je vec, kde sa však začne hra meniť. Presne ako uvádzam vo videu: kým BMW odkazuje na budúcnosť, Maserati na minulosť. Tu mi osobne viac sedí Nemecký ineriér, ktorý je skrátka modernejší. Talian si ide aj tu svojou cestou, ale obávam sa, že niektoré detaily tu pôsobia až príliš lacno, napríklad stredová konzola. Ale k posedu za volantom bez námietok, i keď to miesto na zadných sedadlách by mohlo byť väčšie (ak vám to zaujíma).

Naše Maserati má v rodnom liste napísané Ghibli S Q4. Teda náhon na všetky 4 kolesá a k tomu poriadnu porciu koní navrch. Avšak podľa mnohých je BMW 5 F10 predsa len o máličko lepšie v každom smere – cit vo volante, samotné jazdné vlastnosti… Skrátka o niečo viac šoférske auto než Taliansky konkurent. Navyše tento konkrétny kúsok je v úprave Novitec čo zabezpečilo okrem zvýšenia výkonu aj optické zníženie auta. A to bolo na naše cesty už moc, takže späť šiel pôvodný podvozok. A ten je na denné jazdenie presne akurát.

Kúpil by som si Ghibli alebo 5 F10? To je ťažké povedať takto z voleja, ale ako sa poznám, nakoniec by sa to aj tak zmrsklo na jednu otázku – ktoré sa mi páči viac? A tu už odpoveď poznáte…

Fotogaléria Maserati Ghibli

Technické údaje Maserati Ghibli S Q4 Novitec

Motor: 3.0 V6 twin-turbo Ferrari F160
Objem: 2979 ccm
Vŕtanie a zdvih: 86.5 mm x 84.5 mm
Kompresný pomer: 9,7:1
Výkon: 410 k (302 kW) @ 5500 o/min / Novitec úprava 480 k (353 kW)
Krútiaci moment: 550 Nm @ 1750-5000 o/min
Prevodovka: 8 stupňový automat ZF
Maximálna rýchlosť: 284 km/h
0-100 km/h: 4,8 s
Kombinovaná spotreba: 13 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní