Pripoj sa k volant.tv

Video blog

DMC DeLorean je návrat do budúcnosti

DMC DeLorean

Veľa ľudí ani nevie, že sa práve pozerá na auto menom DMC DeLorean ale vie, že presne TOTO auto hralo vo filme DMC Návrat do budúcnosti (back to the future). A presne to sa nám dialo prakticky stále počas natáčania tohto videa. Stále bol niekto pri nás, čo sa pýtal aké je to auto a či to je to z toho filmu. A majiteľ to aj reálne priznáva – ak by nebolo toho filmu, dnes by o DeLoreane vedelo len zopár automobilových fanatikov. Ale takto o ňom vedia celé generácie. A to je len dobré, pretože vďaka tejto trilógií som sa voľakedy o ňom dozvedel aj ja. Takže? Nasadať!

Recenzia a skúsenosti DMC DeLorean

Toto auto bolo vo svojej dobe známe niekoľkými vecami, ale rozhodne to nebola kvalita alebo rýchlosť. Skrátka obchodný prepadák, ktorý bol navyše drahý. Pôvodne sa toto auto volalo DMC-12, pretože malo stáť 12 000 dolárov. Cena sa však takmer zdvojnásobila, takže nakoniec sa radšej to číslo vypustilo a celé meno ustálilo len na DMC DeLorean podľa zakľadatela firmy. Je len irónia osudu, že firma bolo už 3 roky mŕtva, keď sa preslávila. Áno, vďaka filmu Návrat do budúcnosti (občas uvádzané aj ako Späť do budúcnosti).

Už v dobre predstavenia bolo toto auto neuveriteľne pomalé a nekvalitné. Postupne sa tá kvalita dávala trocha dokopy, ale stále to napr voči konkurenčnému Porsche či Ferrari nebolo dostatočné. Akou takou náplasťou bolo, že konštrukcia, ale najmä podvozok pochádzal od firmy Lotus a údajne sám Colin Chapman dohliadal na jeho vývoj a ladenie. A celkom úprimne musím povedať, že na pomery športových (ehm) áut je DeLorean veľmi pohodlný. Teda, ak si odmyslíme ten doslova hluk na palube. Ten je zlý…

Už v dobre predstavenia bolo toto auto neuveriteľne pomalé a nekvalitné

Pod zadnou kapotou máme relatívne rozšírený motor V6 s označením PRV (Peugeot, Renault, Volvo). Jeho výkon je však skromných, skutočne skromných 132 a 207 Nm. Teda čísla, aké má dnes hociktorý mestský dízlačik. A navyše to korunuje 3 st. automat z múzea. Takže reálne tá dynamiku tu nie je. Žiadna.

To však nevadí, pretože tá aura okolo tohto auta, to je z inej dimenzie. Postavte vedľa neho najnovšie Ferrari a sledujte zázrak. Skrátka pri natáčaní sme konštantne dostávali od iných vodičov a chodcov neskutočné množstvo lajkov (doslova…) a zvedavých pohľadov. Áno, parametre nič moc, ale ten cool faktor je úžasný. Už len kvôli tomuto by som ho chcel!

Fotogaléria DMC DeLorean

Technické údaje DMC DeLorean

Motor: 2,85 V6 PRV ZMJ-159
Objem: 2849 ccm
Vŕtanie a zdvih: 91 mm x 73 mm
Kompresný pomer: 8,8:1
Výkon: 132 k (97 kW) @ 5500 o/min
Krútiaci moment: 205 Nm @ 2750 o/min
Prevodovka: 3 stupňový automat
Maximálna rýchlosť: 180 km/h
0-100 km/h: 11,0 s
Kombinovaná spotreba: 10 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní