Pripoj sa k volant.tv

Video blog

5 dôvodov, prečo je Toyota Previa auto z inej galaxie

Toyota Previa 2,4 XR20

Z času na čas vám prinesiem auto, ktoré je ako keby z inej galaxie. A verte tomu, že všetkým týmto autám kraľuje práve Toyota Previa prvej generácie (označenie XR10 a XR20, vo výrobe 1990–1999). Ona je tak iná v mnohých ohľadoch, že si až zaslúži samostatné video, v ktorom vám toto nezvyčajné auto predstavím. Je to v zásade zástupca dnes už takmer mŕtvej kategórie MPV (Multi-Purpose Vehicle), teda rodinných vanov. Trieda, ktorá definovala pojem rodinné auto. A je rozhodne škoda, že ju nahrádza kategória SUV, ktorá ani zďaleka nedokáže ponúknuť podobné vychytávky. A práve preto je prvá generácia Previe autom z iného sveta, z inej galaxie…

Recenzia a skúsenosti Toyota Previa 2,4

Toto nie je auto pre každého. Začnime napríklad dizajnom, ktorý je INÝ. Absolútne odlišný od všetkého, čo v tej dobe bolo vyrobené. Taktiež je to auto kategórie MPV, pre niekoho zbytočne veľké, i keď exteriérovo nie je väčšia než bežné SUV (dĺžka 4,7m). Ale čo sa vnútorného priestoru týka, deklasuje absolútne všetko zo súčasnej SUV triedy. V tomto Previa / Estima / Tarago skutočne excelovala.

Samozrejme, dnes má najmladšia Toyota Previa prvej generácie už vyše dvadsať rokov, takže nájsť zachovalý kus bude stáť nie len čas ale aj peniaze. Ak vám ide len o priestor za prijateľnú sumu, tak skočte rovno do druhej generácie. Ak vám ale ide o to vlastniť zaujímavý kus automobilovej histórie, ste na správnej adrese.

Spoľahlivosť je synonymom áut značky Toyota vyrábaných v 90. rokoch v Japonsku a platí to samozrejme aj pre Previu

Spoľahlivosť je synonymom áut značky Toyota vyrábaných v 90. rokoch v Japonsku (o tých vyrábaných inde a neskôr sa to už tvrdiť nedá). Prvá generácia patrí k tým absolútne spoľahlivým autám, avšak vek hrá proti nej. A tak musíte rátať s koróziou najmä na lemoch a výfukovom trakte. Ten zohnať je pomerne zložité, tak ako aj niektoré diely ako zadný diferenciál, ktorý nepasuje z predfacelift verzie. Inak všetky veci spotrebného charakteru nie sú problém, ako na každú Toyotu z tohto obdobia.

Ďalším problémom môže byť samotný servis, kvôli prístupu k motoru a jeho komponentom. Ten sa totiž nachádza pod prednými sedadlami, takže už len meniť sviečky je iné kafé než na bežnom aute (pozdravujem majiteľov značky Subaru). Ak ale servis nezanedbáte, Previa vás odmení svojou vernosťou.

No a ako to bude s týmto konkrétnym kúskom z dnešného videa? Narovinu povedané, ak prejde STK, tak bude slúžiť ďalej, ale ak nie… veď sa uvidí v najbližšom čase. Kým nás STK nerozdelí.

Fotogaléria Toyota Previa

Technické údaje Toyota Previa 2,4 XR20

Motor: 2.4 L 2TZ-FE I4
Objem: 2438 ccm
Vŕtanie a zdvih: 95 mm x 86 mm
Kompresný pomer: 9.3:1
Výkon: 135 k (99 kW) @ 5000 o/min
Krútiaci moment: 206 Nm @ 4000 o/min
Prevodovka: 5 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 180 km/h
0-100 km/h: 12 s
Kombinovaná spotreba: 9 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní