Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Petrov Chevrolet Corvette C5

Chevrolet Corvette C5

Ruku na srdce, autá z USA nemajú u nás ten najlepší image. Šíria sa tu rôzne mýty, ktoré som sa snažil vyvrátiť už pri Cadillac Escalade (aj vyvrátil). A áno, Chevrolet Corvette C5, teda piata generácia, je tiež nimi z časti zasiahnutá. Čo je ale na druhej strane dobre, pretože za relatívne slušné peniaze dostanete skutočne zaujímavé a silné auto. A bez debaty budúcu klasiku. Preto som neváhal vyskúšať verziu Cabrio (Convertible) s raritnou 6 st. manuálnou prevodovkou.

Recenzia a skúsenosti Chevrolet Corvette C5

Z tejto generácie sa v rokoch 1997-2004 vyrobilo 248 000 kusov, čo je na pomery vrcholového modelu automobilky veľmi slušné číslo. Navyše C5 priniesla mnoho noviniek, napríklad nový postup pri výrobe plastovej karosérie či usporiadanie transaxle, ktoré som vám ukázal už vo videu s Porsche 944. Tým sa dosiahlo rozloženie hmotnosti takmer 50/50, čím auto stratilo svoj nedotáčavý charakter. Ďalšou novinkou boli rôzne technické vychytávky ako napríklad Head-up display (HUD) alebo drive-by-wire ovládanie škrtiacej klapky, teda elektronický plyn.

C5 pôsobí naživo naozaj honosne. Skutočne veľké a exkluzívne pôsobiace auto. Posed je nízky, reálne sa cítite ako v aute, ktoré má ambície naháňať superšporty svojej doby. Výborný výhľad z auta ale aj pozícia za volantom. Toto všetko ale kazí neuveriteľne lacný interiér, typická amerika tých rokov. Hnusné gumové tlačítka, aké si v aute skutočne nepamätám. Chevrolet tvrdil, že voči predchádzajúcej generácií C4 zapracoval aj na pazvukoch v interiéry. Ak je to pravda, tak si ani len nedokážem predstaviť, čo to muselo byť za strašidelný orchester, keď C5 je na tom dosť zle…

Na všetky tieto nedostatky ale razom zabudnete, keď privediete V8 motor s objemom 5,7 litra k životu. Hromobitie. Nádherný plnotučný zvuk. Zrazu nejak nemáte potrebu ďalej riešiť kvalitu interiéru, pretože to očakávanie vodičského zážitku je priam hmatateľné. Radíte jednotku a pomaličky púšťate spojku. Ak si nedáte pozor, tak má auto tendenciu ihneď pretočiť zadné pneumatiky. Našťastie je tu už aspoň základná elektronika, ktorá vás postráži.

Ok, nemá, a to ani zďaleka, tú precíznosť, presnosť a kvalitu ako súdobá Honda NSX, ale určite nie je taká, ako o nej kolujú povery.

Jazda je na moje prekvapenie celkom uskákaná až húpavá, Corvette jednoducho nedokáže žehliť naše cesty s takou gráciou, ako napríklad Porsche 911. Tento konkrétny kúsok nebol vybavený príplatkovým podvozkom Selective Ride Control Suspension, takže ostáva dúfať, že ten to zvládal lepšie. V každom prípade ale bolo najdôležitejšie jedno – ako dokáže C5 odmeniť vodiča počas športovej jazdy? Áno, reálne som z nej mal pocit, že toto jeauto, ktoré dokáže preletieť každou zákrutou tak, ako by som to od športového auta očakával. Jednoducho žiadne trápne „toto vie chodiť len rovno“ sa nekoná. Corvette C5 je skutočné šoférske auto. Ok, nemá, a to ani zďaleka, tú precíznosť, presnosť a kvalitu ako súdobá Honda NSX, ale určite nie je taká, ako o nej kolujú povery.

Ja vidím Chevrolet Corvette C5 ako najdostupnejšiu športovú Ameriku. Za tie peniaze neexistuje v tejto triede nič lepšie. A som si istý, že o moc lacnejšie už v budúcnosti nebudú. Je to predsa vymierajúci druh…

Všetky generácie Chevrolet Corvette

  1. generácia C1 1953–1962
    Legenda, ktorá definovala športové auto za oceánom. A to aj napriek tomu, že v tejto generácií mala ešte tuhú zadnú nápravu. V 1956 prišiel celkový facelift, ktorý toto auto ešte viac zdokonalil. No a v roku 1961 prišiel dosť podstatný facelift zadnej časti, a to aj napriek tomu, že sa už pripravovalo predstavenie druhej generácie, ktorá meno Corvette posunula opäť o čosi ďalej.
  2. generácia C2 1963–1967
    Toto je jednoznačne moja najobľúbenejšia generácia a zároveň aj najkrajšia. Tie tvary… totálna nadčasová klasika z akéhokoľvek uhla pohľadu. Zažila ešte bezstarostné obdobie, keď sa ropa a benzín liali potokmi. Zadara. Navyše prišla legendárna verzia Sting Ray.
  3. generácia C3 1968–1982
    Prišla tesne pred prvou ropnou krízou ale našťastie prežila obe. A na rozdiel od iných silných áut sa ani neznížila k tomu, aby vypustila V8 motory a nahradila ich napríklad štvorvalcami (ako napríklad Dodge Challenger). Aj keď sa jedná už o tretiu generáciu, tak od svojho predchodcu si ponechala veľmi veľa podvozkových komponentov ale aj napríklad motory.
  4. generácia C4 1984–1996
    Táto generácia bola kompletne nová, kým predošlé boli skôr evolúciou tej prvej. Avšak v mojich očiach je toto tá najmenej podarená čo sa dizajnu týka. Navyše ani po stránke výkonu to nebolo žiadne terno, keď základná V8 s objemom 5,7 litra dosahovala len 230 k…
  5. generácia C5 1997–2004
    Posledné auto s vyklápacími svetlami. Trocha to zaváňa nostalgiou, pretože toto bol koniec jednej éry. Ale zároveň aj novej, nakoľko C5 priniesla ozivenie do rodu Corvette. Napríklad sa použil iný postup na výrobu karosérie alebo nové usporiadanie komponentov typu transaxle.
  6. generácia C6 2005–2013
    Už na pohľad je jasné, že C5 a C6 sú ako súrodenci. V zásade sa jedná o silno vylepšenú piatu generáciu, alebo inak – C6 je evolúcia C5. Vylepšením neušli ani motorové jednotky, keď sa z LS1 stala LS2. Stále to však bolo málo na skutočný medzigeneračný skok.
  7. generácia C7 2014–2019
    Dá sa povedať, že toto je posledná generácia svojho druhu, pretože ako posledná má motor ešte na pôvodnom mieste – vpredu za prednou nápravou. Dôvod? Jednoduchý – nízke náklady na výrobu. Aj keď sa údajne v začiatkoch uvažovalo o zmene, tá prišla až v ďalšej generácií.
  8. generácia C8 2020–
    Prvý krát sa stalo, že Corvette nemá motor vpredu ale bol presunutý do stredu vozidla. Týmto krokom sa táto legenda dostáva do úplne nových vôd a čelí úplne iným súperom. Stále si však zachováva relatívnu cenovú dostupnosť voči značkám, na ktoré má namierené.
    A že to nebol krok vedľa svedčia jednak mnohé pozitívne recenzie, ale najmä dopredu vypredané kapacity ôsmej generácie.

Fotogaléria Chevrolet Corvette C5

Technické údaje Chevrolet Corvette C5 5,7 V8

Motor: 5.7 V8 LS1
Objem: 5 665 ccm
Vŕtanie a zdvih: 99 mm x 92 mm
Kompresný pomer: 9,5:1
Výkon: 350 k (257 kW) @ 5600 o/min
Krútiaci moment: 475 Nm @ 4400 o/min
Prevodovka: 6 stupňový manuál T-56
Maximálna rýchlosť: 282 km/h
0-100 km/h: 4,9 s
Kombinovaná spotreba: 13l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní