Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Janova Honda NSX NA1

Honda NSX NA1 recenzia test

Každý z nás má interný rebríček top áut, ktoré by chcel vlastniť, alebo aspoň šoférovať. U mňa v top 3 sa nachádza aj Honda NSX NA1, teda NSX prvej generácie pred faceliftom (ok, facelift beriem tiež). A vďaka Janovi, majiteľovi dnes predstaveného klenotu, vám môžem priniesť toto video a vlastne aj splnenie môjho sna. Pretože nikdy som si nemyslel, že sa posadím za volant tejto legendy s označením NSX. Tak nech sa páči, užite si video minimálne tak, ako som si ja užil jeho natáčanie.

Recenzia a skúsenosti Honda NSX 1. generácie

Honda NSX NA1 je iné auto, než aké sme zvyknutí. Je špeciálne mnohými vecami, počnúc tým, že za jeho vývojom stál aj samotný Ayrton Senna. Alebo tým, že vo svojej dobe ukázal, že aj z Japonska môže prísť auto, ktoré konkuruje superšportom z tradičných krajín ako napríklad Taliansko. A samozrejme hliník, všade kam sa pozriete, toto auto je ním doslova prešpikované a aj preto je jeho pohotovostná hmotnosť len tesne nad 1300 kg.

Na túto skúsenosť som sa veľmi tešil, lebo o NSX počúvam a čítam už roky, ale nikdy nebola tá možnosť okúsiť toto legendárne auto. Až teraz. A na moje prekvapenie, auto je vo vnútri menšie, než som čakal, respektíve je nižšie, sedím akosi vysoko. Toto mala Type-R verzia vyriešené, nakoľko tam boli škrupiny, ktoré vodiča posadili omnoho nižšie. Ale po pár kilometroch ma prejdú úvahy na túto tému, nakoľko ma auto totálne vťahuje do deja a nemyslím na nepostatné veci.

NSX je iné auto, než aké sme zvyknutí. Je špeciálne v mnohých smeroch.

Všetko je tu mechanicky presné, doladené do posledného detailu. Dojem z kvality kabíny je naozaj špičkový, totálne prémiový pocit. Začínam chápať, prečo ju v Maranelle nenávidia – postaviť za zlomok peňazí auto, ktoré sa vysmieva vášmu vztýčenému koňovi, to naštve. Ferrari 328 a neskôr aj 348 ťahali za kratší koniec, v kvalite dielenského spracovania určite.

Po rozjazde vás NSX utvrdzuje v tom, že toto je auto pre skúseného vodiča, najmä keď sa po prekročení 6000 o/min dáva do práce VTEC. Vtedy nastáva citelný posun smerom v akcelerácií, hluhu a vybráciach. Jednoducho celé auto ožije takým spôsobom, až vás to prvý krát prekvapí. Presne toto mi chýba na moderných turbo motoroch, výkonová špička v oblakoch!

Stále však aj pri tej toľkej radosti myslím na to, že toto auto je nie len drahé, ale aj vzácne. Nie je to o peniazoch, ale o tom, že zohnať takýto druhý kus je dnes už problém. A preto volím taktiku maximálneho zážitku aj pri nízkych rýchlostiach. Ten zvuk, ten charakter. O ty môj Bože. Toto je stroj, čistý, krásny, mechanický.

Šoférovanie je chirurgicky presné, totálny cit vo volante, auto poslúcha na slovo priam telepaticky

Samotný posed ale aj spôsob akým sa toto auto šoféruje, pripomína iné športové auto z týchto rokov – Toyota MR2 SW20 (teda druhá generácia). NSX je však minimálne o level vyššie takmer vo všetkom. Jedine v čom má „emerka“ navrch je priestor pre vodiča, aj keď tesne, ale má.

Šoférovanie je chirurgicky presné, totálny cit vo volante, auto poslúcha na slovo, priam telepaticky. Myslíte si, že váš moderný hothatch ma presné riadenie? Nemá, TOTO je presné riadenie. Mechanické a čisté. Priznávam, moje vodičské schopnosti a všetky okolnosti počas natáčania dovolili využiť potenciál tohto auta len na zlomok jeho schopností. Ale zážitok, ten bol 100%ný…

Náhradné diely Honda NSX NA1

Všetky náhradné diely sú ešte aj dnes na Hondu NSX zohnateľné bez akýchkoľvek problémov. Dokonca tie na bežnú spotrebu a servis aj za normálne peniaze, tak ako na každú inú Hondu. Je tu samozrejme ALE, a to veľkými písmenami – väčšina auta je z hliníku, vrátane podvozku, takže si musíte dávať veľký pozor na to, aby ste nemali haváriu alebo inak nepoškodili napríklad záves kolesa. V tom prípade sa musíte pripraviť na drahú opravu. Naštastie existujú firmy ako scienceofspeed ktoré dokážu dodať na NSX čokoľvek, a Slovenské firmy ako JapGarage ktoré to dokážu namontovať a zároveň servisovať.
Navyše pri správnej starostlivosti je NSX absolútne spoľahlivá.

  • kompletný set bŕzd (predné + zadné kotúče a platničky): cca 400 EUR
  • spojka a zotrvačník: cca 1500 EUR
  • športový podvozok KW 3: cca 2500 EUR
  • predný svetlomety – konverzia NA1 / NA2: cca 4600 EUR
  • zadné svetlomety komplet: cca 1300 EUR

Fotogaléria Honda NSX

Všetky fotografie sú dielom Tomáša Tkáča instagram.com/tcarpics
Fotenie svojho auta si môžete objednať priamo cez web volant. tv v časti Fotenie áut.

Technické údaje Honda NSX NA1

Motor: Honda C30A V6
Objem: 2977 ccm
Vŕtanie a zdvih: 93 mm x 88,3 mm
Kompresný pomer: –
Výkon: 274 k (201 kW) @ 7300 o/min
Krútiaci moment: 285 Nm @ 6500 o/min
Prevodovka: 5 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 270 km/h
0-100 km/h: 5,8 s
Kombinovaná spotreba: 9 l/100 km

Populárne

Zdieľaní