Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Jakubove BMW 550i E60

BMW 550i E60

Chris Bangle natrvalo poznačil BMW svojim rukopisom, či v zlom alebo v dobrom, to je asi téma na dlhé zimné večery. Avšak Jakubove BMW 550i E60 je bez debaty nádherným kúskom. Ako celok je famózne fungujúce a výzorovo atraktívne. Navyše majiteľ sa oň príkladne stará, takže ani po niekoľkých rokoch používania nie sú na ňom badateľné žiadne známky opotrebenia. Skočme teda za volant tohto BMW 5 pokecať s Jakubom o tom, ako sa mu s týmto splneným snom žije.

Recenzia a skúsenosti BMW 550i E60

BMW 5 generácie E60 bol odklon od tradičnej filozofie športového sedanu, bol to pokus o vnesenie vyššieho levelu luxusu než bolo dovtedy bežné. V zásade presne to isté, ako sa stalo pri vtedajšej „sedmičke“ E65. Bol to jednoznačný útok na teritórium Mercedesu a pri vlajkovej lodi sa to oplatilo – BMW 7 sa stalo najpredávanejším autom tejto kategórie. No ale ako je to pri E60? V zásade to dopadlo dobre, i keď niektoré detaily sú kritizované.

K tým detailom patrí napríklad strata natočenia prístrojovej dosky na vodiča, v zásade poznávací znak všetkých športovo orientovaných BMW radu 5, a to platí už od generácie BMW 5 E28. Ale samotné skĺbenie športovosti a luxusu sa minimálne v tejto motorizácií podarilo na výbornú. Dostatok výkonu a krútiacieho momentu v ktorejkoľvek rýchlosti, avšak stále decentne utlmené a izolované od vodiča. Je to ale skutočne to, čo majiteľ BMW5 chce?

Piata generácia radu 5 je iná ako všetky predošlé. Dizajnom ale aj celkovým poňatím

Na palube nájdete aj legendami opradený iDrive, ten sa dával do každej E60ky. Avšak najmä prvé kusy majiteľov hnevali a neboli doladené, ale ako Jakub vraví, on s ním nemal nikdy problém a tu je s ním spokojný. Môže za to predovšetkým fakt, že po facelifte sa tento systém podstatne vylepšil, takže už je skutočne príjemný na ovládanie. Facelift priniesol aj zlepšenú kvalitu interiéru, čo je na tejto 550i poznať.

Ak narazíte na hrdzavú E60 tak s istotou sa dá povedať, že bola búraná, takže ruky preč. Tieto autá odolávali tomuto neduhu ďaleko lepšie ako napríklad predchodca E39. Ak môžete, vyhnite sa pri jazdenke aktívnemu podvozku, teda označenie „Dynamic Drive“. Jeho údrbža respektíve oprava by vás mohla stáť nemalé peniaze. Verte mi, táto generácia jazdí skvelo aj s bežným podvozkom.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že E60 patrí k spoľahlivým autám, samozrejme za podmienky, že ju mal majiteľ ktorý sa o ňu staral. Nie je nič horšie ako zanedbané prémiové auto. Verzia 550i nahradila pôvodnú 545i a verzia 540i nahradila pôvodnú 535i. Ak sa bavíme o tejto konkrétnej verzií s motorom N62B48 V8, tak E60 550i môžeme radiť k spoľahlivým autám, avšak dávajte si pozor na 3 základné možné problémy, ktoré sa u tejto motorizácie vyskytujú:

  • Tesnenie driekov ventilov a ich opotrebenie. Klasika, keď tesnenie už neplní svoju funkciou a prepúšťa olej. A hádate správne, to znamená dym z výfuku. Táto oprava je veľmi náročná, motor von a kompletná výmena tesnení.
  • Chladenie motora – na vedení chladiacej zmesy sa predčasne opotrebujú tesnenia a výsledkom je, že kvapalina vyteká von. Samozrejme, všetko sa to deje na tom najhoršom mieste, teda medzi valcami v strede „véčka“. Je nutné rátať s časovo náročnejšou opravou.
  • Alternátor a jeho tesnenie, ktoré podlieha predčasnému opotrebeniu. Toto konkrétne je umiestnené na držiaku, ktorý zakrýva otvor, z ktorého sa časom začne valiť olej. Súčiastka to nie je drahá, avšak práca je časovo náročná práve kvôli nedostupnosti tohto miesta.

O krásny lak tohto auta sa stará PM Car Detail z Bytče.

Náhradné diely BMW 550i E60

Orientačné ceny niektorých základných náhradných dielov na BMW 550i generácie E60 (uvádzané sú kvalitnejšie aftermarket diely, nie tie úplne najlacnejšie, ktorým by ste sa mali vyhnúť):

  • predné brzdové kotúče: od 150 EUR
  • zadné brzdové kotúče: od 120 EUR
  • spojková sada: od 550 EUR
  • rozvodová reťaz (sada): od 200 EUR
  • predný svetlomet: od 250 EUR/kus
  • Tlmič predný: od 160 EUR/ks
  • Tlmič zadný: od 110 EUR/ks

Fotogaléria BMW 550i E60

Technické údaje BMW 550i E60

Motor: N62B48 V8
Objem: 4799 ccm
Vŕtanie a zdvih: 93 mm x 88,3 mm
Kompresný pomer: –
Výkon: 367 k (270 kW) @ 6300 o/min
Krútiaci moment: 490 Nm @ 3400 o/min
Prevodovka: 6 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 250 km/h
0-100 km/h: 5,1 s
Kombinovaná spotreba: 13 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní