Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Palov Mini Cooper S R53

Mini Cooper S R53

Kým som sa nepreviezol, myslel som si to aj ja – Mini Cooper nie je auto pre chlapa. Ale ako vám aj v tomto videu ukážem, ostrý Mini Cooper S R53 je motokára, s potenciálom osloviť každého petrolheada ktorý hľadá športové auto. Len mu musíte dať šancu. Preto som sa vybral na Jankov Vŕšok, ktorý má všetky správne predpoklady dostať z tohto auta maximum radosti. A veru, podarilo sa, pod tejto čerstvej skúsenosti by mi jeden Mini Cooper S v garáži nevadil. Ba čo viac, bol by som rád…

Recenzia a skúsenosti Mini Cooper S R53

Majiteľ tohto auta, Palo, má doma ešte aj Audi TT, takže vie porovnávať z prvej ruky. A verte či nie, Mini je podstatne nepohodlnejšie auto. A hlučnejšie. Tak a toľko k negatívam, môžem začať vychvaľovať tohto Miňasa. A vlastne ešte jedna vec- jeho dizajn nie je po chuti každému. Ako sa vraví, buď ho milujete, alebo nenávidíte.

Nápis Cooper S je znamením, že v generácií R50/R52/R53 je pod prednou kapotou kompresorom dopovaná 1,6ka. V druhej generácií R56 bol tento motor 1,6 Tritec mahradený 1.6 L Prince turbo motorom, ktorý vzišiel zo spoločného vývoja PSA Peugeot Citroën a BMW. Takže ho nájdeme aj pod kapotami áut ako Peugeot 207, 208, 308, 508 či RCZ alebo Citroën C4.

Ak máte radi pohodlné autá, Mini si nekupujte. Mohli by ste byť sklamaný.

Ak máte radi pohodlné autá, Mini si nekupujte. Ale ak vám zvýšený hluk a tvrdosť auta nevadí a hľadáte zábavu za volantom za prijateľné peniaze, Mini by mohla byť voľba pre vás. Dobre však vyberajte a kupujte radšej faceliftovaný model (júl 2004), ktorý má niekoľko vylepšení ale najmä odolnejší kompresor či o pár koní vyšší výkon.

Náhradné diely na toto auto nie sú problém, ak sa bavíme o bežnom spotrebáku. Čo ale pri každom Mini tejto generácie problém je, tak to je elektrické servo. Je to veľmi častá závada a skôr či neskôr sa s ňou stretne každý majiteľ – spoznáte to tak, že servo jednoducho „pracuje“ aj keď je auto odstavené bez naštartovania. Čo to môže znamenať pre vaše auto, to si už domyslíte. Oprava znamená buď kúpiť úplne nový kus alebo repas starého. To mimochodom vedia spraviť aj tu na Slovensku.

Taktiež myslite na to, že každý vážnejší servisný zásah v motorovom priestore znamená kompletné rozobratie prednej časti auta – je tam tak málo priestoru že iná možnosť často nie je (typicky kompresor, spojka atď)

Náhradné diely Mini Cooper S R53

Orientačné ceny niektorých základných náhradných dielov na Mini Cooper S R53 (uvádzané sú kvalitnejšie aftermarket diely, nie tie úplne najlacnejšie, ktorým by ste sa mali vyhnúť):

  • predné brzdové kotúče: od 40 EUR
  • zadné brzdové kotúče: od 30 EUR
  • spojková sada: od 200 EUR
  • rozvodová reťaz: od 150 EUR
  • predný svetlomet: od 90 EUR/kus
  • Tlmič predný: od 130 EUR/ks
  • Tlmič zadný: od 100 EUR/ks

Fotogaléria Mini Cooper S R53

Technické údaje Mini Cooper S R53

Motor: 1.6 Tritec s kompresorom Eaton M45
Objem: 1598 ccm
Vŕtanie a zdvih: 77 mm x 85,8 mm
Kompresný pomer: 8.3:1
Výkon: 170 k (125 kW) @ 6000 o/min
Krútiaci moment: 220 Nm @ 2000 o/min
Prevodovka: 6 stupňový manuál Getrag G285
Maximálna rýchlosť: 230 km/h
0-100 km/h: 7 s
Kombinovaná spotreba: 8 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní