Pripoj sa k volant.tv

Testy a recenzie

Toyota GR86 je posledné auto svojho druhu. Už NIKDY také nevyrobia

Toyota GR86 a GT86

Toyota GR86 mi robila spoločnosť niekoľko dní, počas ktorých som vedel, že budem recenzovať auto, ktoré si možno už ako nové ani nekúpite. Nechcem znieť nostalgicky, ale toto je skutočne kára ešte podľa starého receptu, aký už nepôjde zopakovať: malé, ľahké, obratné, s manuálom a atmosférickým motorom za dostupnú cenu. A to všetko posielané na cestu cez zadnú nápravu. Tak sa pozrite, ako sa nám toto auto páčilo, pretože je jednoducho skvostné, a to aj v ére turbo motorov!

Porovnanie Toyota GT86 vs GR86

V čase, keď som vám priniesol comeback Toyoty na pole dostupných športových áut v podobe videa s bielou GT86, tak sme vedeli, že to bol pokus. Ten mohol aj nemusel výjsť, pretože do tohto auta sa vložila aj automobilka Subaru, ktorá dodala motor (FA20), aký ešte materská Toyota vo svojich autách nikdy nepoužila. Navyše to bol segment, do ktorého sa takmer nikto nehrnul: lacné (relatívne) športové autá so zadným náhonom v podobe 2+2. Väčšina automobiliek už dávno presedlala na praktické hothatche s hnanou prednou nápravou, ktoré ponúkali omnoho viac praktickosti a teda cielili na podstatne väčšiu masu potenciálnych zákazníkov. Toyota GT86, Subaru BRZ alebo Scion FR-S boli jednoducho pre ľudí, čo presne vedeli čo chcú a za férovú cenu. Po takmer 200 000 kusoch, ktoré sa predali v rokoch 2013–2020, sme čakali čo bude, či príde nástupca.

GR86 prichádza a opäť odkazuje na AE86

Áno, tŕpli sme a čakali, či GT86 dostane nástupcu. A 18. novembra 2020 sme sa dočkali, prišla totiž novinka postavená na rovnakom recepte ale s novým menom: GR86. Zmena z GT na GR odráža meno novej športovej divízie Toyoty Gazoo Racing, pod ktorým bude predávať svoje vlajkové športové lode ako aj zastupovať automobilku na športovom poli.

Aká je GR86? Vyspelejšia…

Narovinu treba povedať, že toto auto dospelo a posunulo latku o kus vyššie než to dokázal predchodca. Zväčšený objem, lepšia, pardón, ďaleko lepšia dynamika a ešte vyladenejší podvozok sú pádne argumenty prečo vyskúšať túto „budget“ okreskovú zbraň. Problémom bude ale presne to, čo spomíname vo video teste: Toyota má totiž až priveľa konkurentov vo vlastnej stajni: GR Yaris alebo GR Supra. Každý je iný, pre inú cieľovú skupinu, ale predsa len sa pretínajú v niekoľkých bodoch.

V každom prípade si pozrite našu recenziu o aute, aké sa už vyrábať nebude: Toyota GR86

+
+ jazdné vlastnosti
+ dizajn
+ vôbec za to, že ju vyrobili
+ príjemný charakter motora
– hluk v kabíne počas jazdy
– zadné sedadlá sú núdzaky
– spotreba a tým pádom aj dojazd

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní