Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Braňova Honda CR-Z. Hybridná odpoveď na legendárnu CRX?

Honda CR-Z

Spojenie hybrid a športová jazda nejde v drvivej väčšine prípadov k sebe. Samozrejme, výnimky existujú, napríklad skvostný Lexus LC500h. Ale čo v prípade, ak existuje niečo ako legendárna CRX a Honda oznámi, že prináša jej modernú verziu s hybridom? Nie sú potom očakávania až príliš vysoké? Sú a potom to môže dopadnúť všeliak. Ako to dopadlo v prípade CR-Z nám povie Braňo, jej majiteľ.

Recenzia a skúsenosti Honda CR-Z: ako oživená CRX? Ani nie…

Áno, podľa nadpisu to už viete. Hoci sa prvá a druhá generácia CRX tak trocha podobajú na CR-Z, nie je to šoférskeho zážitku to isté. Ani podobné. V zásade by som to prirovnal k tretej generácií CRX s názvom del Sol. Tá síce niesla známe meno, ale inak…

To ale neznamená, že by CR-Z bola zlé auto, to absolútne. Dokonca by som povedal, že na denné jazdenie svojich duchovných predchodcov prekonáva. K tomu jej samozrejme pomáhajú nové technológie a veľmi vydarený interiér, ktorý je skutočne príjemným miestom. Len škoda, že tie zadné sedadlá sú skôr na okrasu, praktickosť v nich nehladajte.

Podovozok je relatívne húpavý, neporovnateľný s tým, čo u áut z tejto dynastie poznáme. Navyše aj hmotnosť narástla cez 1200 kg. Skrátka aj Honda ide s dobou a musela naservírovať umiernenejšie auto, osloviť masy a nie len vyhranenú klientelu. V našich zemepisných šírkách je CR-Z k dispozícií výhradne s manuálom, ale na niektorých trhoch ste mohli mať aj automat, teda presnejšie CVT. A priznám sa, ten by som bral ja. Predsa len, k hybridu sa mi hodí viac.

Kúpiť či nekúpiť? Ak hľadáte spoľahlivé, úsporné a športovo tváriace sa auto malých rozmerov, tak CR-Z by mohla byť pre vás. Ak však hľadáte športiak s receptom á la Toyota GT-86, tak hľadajte inde. Tu sa vám totiž vaše športové ambície a želania nesplnia.

Technické údaje Honda CR-Z

Motor: 1.5 LEA-MF6 (i-VTEC + IMA) SOHC mild hybrid
Objem: 1499 ccm
Vŕtanie a zdvih: 73 mm x 89,4 mm
Kompresný pomer: 10.4:1
Výkon: 123 k (90 kW) @ 6000 o/min
Krútiaci moment: 174 Nm @ 1000-1500 o/min
Prevodovka: 6 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 190 km/h
0-100 km/h: 9 s
Kombinovaná spotreba: 5 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní