Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Majov Rolls-Royce Silver Shadow je aristokrat na kolesách.

Rolls-Royce Silver Shadow

Rolls-Royce radím, tak ako väčšina ľudí, k automobilovej šlachte. Táto značka sa na nič nehrá, ona skrátka taká je – synonymum luxusu a prestíže. Značka s dlhou históriou a nadčasovým dizajnom. A dnes predstavený Silver Shadow je toho dôkazom. Neuveriteľné, že toto auto bolo postavené už v roku 1969. Najmä interiér je minimálne 10 rokov popredu voči bežnej produkcií. A ako sa s týmto autom žije, tak to nám prezradí Majo, jeho majiteľ.

Recenzia a skúsenosti Rolls-Royce Silver Shadow

Je asi len málo áut kde platí, že lacná kúpa sa veľmi rýchlo pretaví do drahej renovácie a údržby. Preto jedna rada hneď na úvod, ak rozmýšlate o takomto aristokratovi – kúpte ten najlepší a najzachovalejší kus čo sa dá. Tento konkrétny je naozaj v krásnom stave, ale aj tak si už začína pýtať svoje. A niet sa čomu diviť, má za sebou už viac než 50 rokov prevádzky.

Majo si kúpil tento konkrétny kúsok pre radosť a ako spomienku na starého otca, ktorý ho k autám priviedol. A skutočne si neviem predstaviť lepšie auto na tento účel. Silver Shadow je skrátka pán auto, noblesné a krásne. Navyše táto dvojfarebná schéma mu nesmierne sekne. Absolútny elegán a aristokrat na ceste. A presne tak sa v ňom aj jazdí – kľudne a nad vecou. A aj napriek tomu, že auto pôsobí ako zo starej školy, na jeho palube ste mali už v tej dobe napríklad plne elektrické okná na všetkých dverách.

Znie to ako klišé, ale pri tomto auto je skutočne vidieť ešte poctivá ručná robota a používanie prvoriednych materiálov.

Znie to ako klišé, ale pri tomto auto je skutočne vidieť ešte poctivá ručná robota a používanie prvoriednych materiálov. Drevo je drevo, teda poriadny kus dreva. To isté koža či kov. Všetko na čo siahnete sa odvďačí prijemným dotykom či zvukom. A zvuk zatvorených dverí? Uf, tak to už áno, poriadna masa. Celková pohotovostná hmotnosť tohto korába je približne 2,2 tony. Teda tak akurát, aby sa V8 motor s objemom 6,75 litra vôbec netrápil.

To najlepšie je ale jazda. Ako na lietajúcom koberci.Dvoma slovami by som to charakterizoval ako mäkká a tichá. Podvozok má hydropneumatické pruženie od Citroenu, teda podobné tomu, ako mal Citroen DS. Navyše sa Rolls konečne dočkal kotúčových bŕzd alebo nezávislej zadnej nápravy. Auto už teda konečne nesedelo na ráme, ako bolo dovtedy u tejto značky zvykom ale prinieslo prvú samonosnú karosériu pre túto značku. Prechodcom bol model Silver Cloud. Áno ten, na ktorom sa nechal voziť strýko Držgroš.

História Rolls-Royce Silver Shadow

Silver Shadow sa vyrábal v rokoch 1965-1980 (od 1977 boli výrazné zmeny, napríklad iné riadenie či predná náprava, preto bol označovaný aj ako SSII). Počet vyrobených exemplárov je približne 30 000 kusov, čo bolo dovtedy najvyššie číslo u značky Rolls-Royce (z toho 25 000 kusov normálna dĺžka 5,2 metra a 5 000 kusov ako predĺžená verzia s +12 cm). Kupé sa vyrábalo do 1982 a kabrio až do 1986. Toto auto sa vyrábalo aj ako Bentley T.

Najprv sa pod prednou kapotou objavil motor 6.2 V8 174k (128 kW) a neskôr 6,75 V8 192k/220k (141/162 kW) ktorý máme aj tu. Pre verzie s volantom napravo (teda RHD)bol k dispozícií 4 st. automat a pre zvyšok sveta 3 st. automat Hydramatic z dielne General Motors.

Ceny jazdeniek v čase kolíšu, preto sa zamerajte len na tie dobré a zachovalé. Je predpoklad, že verzia od Bentley bude drahšia, pretože sa jej vyrobilo 10x menej. Dávajte pozor na hrdzu, ktorá je k týmto autám krutá. A nezabudnite na ďalšie problematické oblasti ako komplexný brzdový systém (ten sa skladá z troch podsystémov), elektriku a pruženie.

Tieto nádherné fotografie spravil fotograf Tomáš Tkáč, jeho prácu môžete sledovať aj na Instagrame, kde dáva svoje diela: instagram.com/tcarpics.

Partner videa je autopožičovňa CityRent. Váš asistent pri autonehode.

Fotogaléria Rolls-Royce Silver Shadow

Technické údaje Rolls-Royce Silver Shadow 6,75 1969

Motor: 6.75 V8 L410
Objem: 6750 ccm
Vŕtanie a zdvih: 99,06 mm x 104,14 mm
Kompresný pomer: -:1
Výkon: 192 k (141 kW) @ 4000 o/min
Krútiaci moment: 500 Nm @ 3000 o/min
Prevodovka: 3 stupňový automat
Maximálna rýchlosť: 180 km/h
0-100 km/h: 9 s
Kombinovaná spotreba: 20 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní