Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Marekove Suzuki Swift Sport 1,6

Suzuki Swift Sport AZG 1,6

Kategória malých lacných hothatchov je v súčasnosti prudko ohrozený druh. Jednoducho ich niet, keďže výrobcovia sa presúvajú o level vyššie, tam kde je marža lepšia. Príkladom môže byť skvostný Hyundai i30N, ktorý sa predáva ako nový okolo 30 000 EUR. Čo však niečo ostrejšie za polovicu? Podotýkam, že sa bavíme o novom aute. Dnes už nič také nie je a jediné čo mi napadá je VW up! GTI. Ale pár rokov späť to bolo práve Suzuki Swift Sport, ktoré ste v tejto cene kúpili a to v plnej výbave, ktorá nie je samozejmosťou ešte ani dnes. A ako sa žije s týmto „entry level“ hot hatchom sa dozviete od Mareka, jeho majiteľa.

Recenzia a skúsenosti Suzuki Swift Sport

To, čo som spomínal v úvode o výbave platí – za niečo vyše 14 000 EUR ste dostali hothatch, ktorý nie len že fantasticky jazdil, ale mal vo výbave kvantum vecí z vyšších tried. Od bezkľúčového vstupu a štartovania až po xenóny. Skrátka výborna ponuka v atraktívnom balení. Škoda, že viac výrobcov neskúsilo ponúknuť tento recept. Suzuki tak robí už od dôb pôvodného Swift GTI (meno Swift sa ale používalo aj na iné autá tohto výrobcu).

Na druhú stranu sa môžete oprávnene spýtať, či tá cena nebola vykúpená niečím iným, napríklad spoľahlivosťou. Nie, nebola. Swift patrí už roky k tomu najspoľahlivejšiemu, a to aj vo verzií Sport, ktorú veľa majiteľov naháňa každým kilometrom. Samozrejme, spoľahlivosť v spolupráci s poctivým a pravidelným servisom. Napríklad výmena oleja do 10 000 km, ideálne po 5 000 km pri vysokej záťaži.

Jediné čo prezrádza nízku cenovku, a to nie je len prípad Suzuki, že Honda, na teba sa pozerám, je hluk v kabíne. A to až tak, že dlhšie cestovanie na diaľnici nie je veľmi príjemné. Ale zbehnite dole na prázdne okresky a veci sa razom menia k lepšiemu. Nízka váha, po otáčkach lačný motor, presné riadenie. Výborna kombinácia, ktorá vas bude odmenovať. Áno, možno niekomu budú chýbať kone, ale pre drvivú väčšinu vodičov je toto výborné športové náradie.

Pre mňa to bolo zaujímavé auto už vtedy, keď vyšlo vo svojej druhej generácií von a je zaujímavé aj dnes (aby som neklamal, aj prvá generácia, ktorá sa veľmi podobala na túto druhú, je atraktívna). Neviem si predstaviť veľa iných áut v tomto segmente z rovnakým rokom výroby, ktoré by ste za tieto peniaze mohli mať. Ten fun factor za vaše peniaze je tu veľmi silný.

Fotogaléria Swift Sport druhej generácie

Technické údaje Suzuki Swift Sport 1,6 AZG

Motor: 1.6 VVT M16A R4 ZC32S
Objem: 1586 ccm
Vŕtanie a zdvih: 78 mm x 83 mm
Kompresný pomer: 11,1:1
Výkon: 136 k (101 kW) @ 6900 o/min
Krútiaci moment: 160 Nm @ 4400 o/min
Prevodovka: 6 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 195 km/h
0-100 km/h: 8 s
Kombinovaná spotreba: 7 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní