Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Auto pre radosť za jednu výplatu #2: Toyota Yaris TS čelí krutej realite

Toyota Yaris TS

V minulej časti som vám predstavil nový projekt Auto pre radosť za jednu výplatu. Áno, vyhrala to nakoniec malá Toyota Yaris vo verzií TS s motorom 1,5 1NZ-FE. Teda výkon 105-110k (podľa krajiny) na ktorý pripadá hmotnosť približne 950 kg. A to je už slušný pomer, najmä ak si zoberieme rozmery auta. Bude sa dať s tým vyšantiť na okreskách. To je ale ešte veľmi veľmi ďaleko, nakoľko stav, v akom sa auto aktuálne nachádza nie je úplne ideálny. Nazval by som ho ako „zanedbaný“. A práve preto som v dnešnej časti zobral TéeSko do partnerského Q-service, kde sme sa na neho pozreli a zhodnotili stav. Takže, čo bude s Yarisom po prehliadke v dobry-autoservis.sk?

Prehliadka Toyota Yaris TS

Auto malo hneď od začiatku dva problémy, na ktoré sme museli myslieť: nemalo autobatériu, takže ani to okno som nevedel zavrieť a hlavne, hladina oleja bola, ehm, nemerateľná. Takže ani štartovať som to radšej nechcel. Takže šup s ním na vozík a smer servis. Tam sme najprv skontrolovali podvozok auta a následne odmerali, koľko oleja tam vlastne je, teda či nejaký. Vytieklo 1,5 litra a malo byť 3,7… Spravili sme teda aj základný olejový servis a, chvíľa napätia, pokúsil som sa naštartovať. Ako to dopadlo, to sa dozviete vo videu.

Bez ohľadu na výsledok, ani po čase neľutujem, že voľba padla práve na malý Yaris prvej generácie s označením XP10 (v iných krajinách sveta pod názvom Vitz alebo Echo). Hlavne ma lákalo, že TS má potenciál (na podvozku, ak sa pýtate) a hlavne, nikto u nás takéto auto neupravuje či nejazdí s ním športovú jazdu. Či už na okruhoch alebo iných tratiach. Tento kus je navyše pofacelift, takže má na sebe krajší a veľmi decentný bodykit, alebo hodnotnejší interiér. Ak chcete vedieť, kam sa dá až takéto auto upraviť, hľadajte vo vyhľadávači japonskú verziu Vitz RS. Navyše existovala aj verzia Yaris TS Turbo, ktorý mal pod kapotou takmer identický 1,5 VVT-i, avšak s označením 1NZ-FET. Tu je výkon už 110 kW / 150k a krútiaci moment 200 Nm.

Pozrite si aj ďalšie diely série Auto pre radosť za jednu výplatu v hlavnej úlohe s Toyota Yaris TS prvej generácie:

  1. diel: Nový projekt na volant.tv!
  2. diel: Toyota Yaris TS čelí krutej realite
  3. diel: Toyota Yaris TS má v háji prevodovku…

Technické údaje Toyota Yaris TS 1.5 VVT-i XP10

Motor: 1.5 VVT-i 1NZ-FE
Objem: 1497 ccm
Vŕtanie a zdvih: 75 mm x 84,7 mm
Kompresný pomer: 10,5:1
Výkon: 110 k (81 kW) @ 6000 o/min
Krútiaci moment: 141 Nm @ 4200 o/min
Prevodovka: 5 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 210 km/h
0-100 km/h: 8,0 s
Kombinovaná spotreba: 6 l/100 km

Populárne

Zdieľaní