Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Škoda 120 typ 742 – takto driftovali naši dedovia

Škoda 120 typ 742

Toto auto zažil úplne každý, kto sa narodil pred rokom 1990. Skrátka spomienky na detstvo, na rodičov a starých rodičov. Škoda 120 patrí, podobne ako Škoda 105, 130 atď, pod typový rad 742. Zaužívalo sa ale označenie „120ka“ alebo „Škodovka“. Nech je ako chce, bolo mi potešením vďaka Carclassic and Consulting opäť raz sadnúť za volant tohto auta a vyskúšať si, aké to vtedy bolo. Navyše sme mali na cestách sneh a ľad, takže to bol autentický adrenalín, najmä ak to porovnáme s dnešnými autami. A navyše sa nám podarilo nájsť kúsok zasneženého priestoru, kde sme mohli skúsiť jazdné vlastnosti v praxi.

Recenzia a skúsenosti Škoda 120

Toto je ešte „predfaceliftový“ exemplár z roku 1978, teda užovka alebo žehlička. Na počudovanie v totálne sériovom a zachovalom stave, dokonca aj kúrenie ide veľmi pekne. Preto som sa nesmierne tešil že prišlo toto pozvanie vyskúšať si ju. Navyše v období, v ktorom dokázalo toto auto ukázať aj svoju nepeknú tvár.

Hovoriť pri tomto aute o bezpečnosti, to je úplne zbytočné. Žiadna tu totiž nebola. Spravili sa síce nejaké úpravy voči predchodcovi Škoda 110 (napr nádrž dozadu), ale stále to bolo slabé. Či sa bavíme o aktívnej alebo pasívnej bezpečnosti. Napríklad pásy boli najprv bez navíjania a aj to len vpredu. Povinne montované vzadu prišli až neskôr. A legendárny sa stal spôsob, akým toto auto jazdilo. Motor vzadu mal aj svoj výhody (viď časť vo videu kde sa škrabeme hore kopcom), ale aj svoje obrovské úskalia. Tým, že väčšina hmotnosti bola za zadnou nápravou, tak auto malo tendenciu k pretáčavému šmyku. A ten s týmto blatovým podvozkom nešlo len tak vybrať. Toto sa výrazne zlepšilo až po modernizácií v roku 1983, keď sa začali vyrábať „eMká“, teda M so širokými nápravami.

Legendárny sa stal spôsob, akým toto auto jazdilo. Motor vzadu mal aj svoj výhody, ale aj svoje obrovské úskalia.

Oblasť, ktorá často podlieha spomienkovému optimizmu, to je údržba. Ružové okuliare dole – toto auto bolo veľmi nekvalitné a s nízkou životnosťou kľúčových komponentov ako napríklad motor. Opäť zmena nastala až po modernizácií. Bývalí majitelia však často spomínajú na to, ako si dokázali toto vozidlo opravovať aj doma na kolene. To je pravda, ale robili to stále.

Otázka pri takýchto autách je, či ich hodnota bude stúpať. Bude, ale len obmedzene a najmä lokálne (Česká republika a Slovensko). Ruku na srdce, to čo živí toto auto je len nostalgia, inak nie je ničím zaujímavé. Presne ako v prípade Škoda Favorit, 120 je veterán s obmedzeným investičným potenciálom. Na rozdiel od nádhernej limuzíny Tatra 603, ktorej cena raketovo rastie.

Celkovo to bol veľmi príjemný návrat do minulých čias, keď som sedlal takýto stroj aj ja. Ale jazdiť s ním dnes na pravidelnej báze? Úprimne nie, netúžim. A netajím sa ani názorom, že už vo svojej dobe to bolo auto za zenitom, veľmi zaostalé voči konkurencií zo západu. Ale ako občasná spomienka na pár chvíľ? Skvelé!

Fotogaléria Škoda 120

Technické údaje Škoda Škoda 120 typ 742

Motor: 120 742.12
Objem: 1 174 ccm
Vŕtanie a zdvih: 72 mm x 72 mm
Kompresný pomer: -:1
Výkon: 50 k (36,7 kW) @ 5000 o/min
Krútiaci moment: 82 Nm @ 3000 o/min
Prevodovka: 4 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 140 km/h
0-100 km/h: áno (20 s)
Kombinovaná spotreba: 7 l/100 km

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní