Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Malo vôbec Maserati Quattroporte šancu voči nemeckej prémii?

Maserati Quattroporte 5. generácie

Kategória luxusných prémiových sedanov je skutočne neľútostná. Platia tu totiž svojské pravidlá a zákazníci si vyberajú viac než inde. Avšak Maserati so svojím Quattroporte nie je žiadnym nováčikom, vie veľmi dobre na čo ľudia počúvajú. A to doslova, pretože zvuk, aký dodáva svojím autám táto automobilka nemá páru. Otázka však je, či to v tejto triede stačí… Preto som sa pozrel na Quattroporte piatej generácie bližšie.

Recenzia a skúsenosti Maserati Quattroporte

Nebudeme si klamať, za ceny za aké sa aktuálne piata generácia Maserati Quattroporte predáva (označenie M139, vyrábalo sa v rokoch 2003–2012), tak to je to veľmi lákavá ponuka. Veď vlastniť krásne a exkluzívne auto za 1/10 jeho pôvodnej ceny je dráždivé. Ako však tušíte, je to jedno ALE. A to je fakt, že kým samotné auto dokážete kúpiť relatívne lacno, jeho údržba a prevádzka až taká lacná nebola, nie je a už určite nebude. A to je asi aj hlavný dôvod prepadu cien.

Ak si ale toto odmyslíme, ako je na tom táto vlajková loď Maserati? Opäť, ako sa to vezme – motor je skvostný, či už v pôvodnej 4,2 V8 verzií alebo v neskoršej 4,7 V8. Najmä jeho zvukový doprovod je úžasný. Akoby aj nie, keď pochádza z rodiny Ferrari, presnejšie označenie Ferrari F136. Tento motor, po rôznych úpravách, nájdeme aj napríklad klenotoch ako v Alfa Romeo 8C Competizione či Ferrari F430 alebo 458 Italia.

Tento motor, po rôznych úpravách, nájdeme aj napríklad klenotoch ako v Alfa Romeo 8C Competizione či Ferrari F430 alebo 458 Italia.

Čo však skvostné nie je, to je pôvodne montovaná prevodovka DuoSelect. Tej by som sa vyhol. V bežnom režime (90% času) dokáže byť neuveriteľne otravná. A navyše vyžaduje údržbu v podobe výmeny spojky (áno, robotizovaný manuál, aj keď sa dá kúpiť náhrada do cca 1500 EUR). Radšej sa popozerajte po facelifte, ktorý má už klasický 6 st. automat ZF 6HP26.

A čo podvozok? Maserati ladilo tento sedan inak, než konkurencia, snažilo sa priniesť športové GT v karosérií 5 metrovej limuzíny. Aj sa jej to podarilo, ale za cenu veľmi tvrdej a nepohodlnej jazdy na našich cestách. A to aj v prípade, ak máte na aute verziu Skyhook. Mimochodom, nový tlmič sa dá zohnať za cenu cca 1000 EUR. Kus. Zadný vychádza asi o 100 EUR lacnejšie. Už z tohto je vám jasné, že toto nie je auto pre každého.

Interiér je taktiež rozporuplnou zmesou. Na jednej strane veľmi pohodlný a miestami krásny, na druhej strane popretkávaný lacným plastom a šúpajúcimi sa tlačítkami á la Volkswagen. Toto v aute tejto kategórie nemá čo hľadať. Škoda. A teda ako je to s tou šancou voči konkurencii? Ja osobne by som volil, aj napriek úžasnej aure Maserati a dokonalému zvuku, inú značku. Či už toľko krát spomínaný Mercedes-Benz triedy S, alebo v mojich očiach uhľadenejší japonský Lexus LS.

Fotogaléria 5. generácie Maserati Quattroporte

Technické údaje Maserati Quattroporte 4,2 V8

Motor: 4.2 L Ferrari F136 S V8
Objem: 4244 ccm
Vŕtanie a zdvih: – mm x – mm
Kompresný pomer: -:1
Výkon: 400 k (294 kW) @ 7000 o/min
Krútiaci moment: 451 Nm @ 4500 o/min
Prevodovka: 6 stupňový automat DuoSelect
Maximálna rýchlosť: 260 km/h
0-100 km/h: 5,5 s
Kombinovaná spotreba: 15 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní