Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Našiel som dokonalé auto do mesta: Toyota iQ

Toyota IQ 1.0

Je až s údivom, že toto auto nepozná viac ľudí. Ak si niekto hľadá niečo malé do mesta, zvyčajne siahne po aute Smart Fortwo. Avšak tam musí rátať s mnohými kompromismi, ktoré to auto zrážajú dole. A čo teda Toyota iQ? Kohokoľvek som sa pýtal, nikto ani len netušil, čo je to za auto. A ako sa v dnešnom videu dozviete, je to rozhodne škoda. Pretože je to dokonalé auto do mesta!

Recenzia a skúsenosti Toyota iQ

Nesúď knihu podľa obalu. Presne toto mám teraz na jazyku, keď píšem tieto riadky. Veľmi veľa ľudí sa na Toyotu iQ pozerá cez prsty, údajne je škaredé, nezmyselné, malé a neviem ešte aké. Jednoducho je tu jeden dôvod, prečo si to myslia – nikdy to auto neskúsili, nešoférovali. A nakoniec by aj zistili, že porovnanie so Smartom je úplne mimo, pretože táto krpatá Toyota ho prekonáva úplne vo všetkom. Veď ako vravím, dokonalé mestské auto.

Jazda v tomto aute ničím nepripomína mestské mini autíčko. Tak dobre je postavené a odladené. Môže za to aj štvorcový pôdoris a to, že auto výška auta je nižšia než jeho šírka. Čiže presne opačne než u Smartu. Navyše je celkom dobre ohlučnené a celkovo komfortné. Naozaj posadiť sem niekoho so zaviazanými očami tak netuší, v čom sa vezie, resp minimálne v akej kategórií auta.

Toyota iQ dokonale klame telom, je všetko iné len nie to, čo si väčšinou ľudia o ňom myslia

Celkom na mieste je obava z bezpečnosti, veď predsa sa traduje, že malé auto nemôže byť bezpečné. Lenže nie v prípade iQ, keďže už sériovo tu na pasažierov dáva pozor 9 (áno, deväť) airbagov a stabilizačný systém. A navyše tie jeho jazdné vlastnosti vôbec nenasvedčujú tomu, že sa vás prvý vietor obrazne prekotí do priekopy.

Spoľahlivosť je u tohto auta príkladná, napríklad 3 valcový motor 1,0 1KR-FE sa montuje do x ďalších áut (Toyota Aygo/Citroën C1/Peugeot 107, 108) takže ani zohnať prípadné súčiastky nie je problém. Samozrejme ak sa bavíme o veciach na karosériu, už môže byť problém, nakoľko iQ nezdieľa žiadne extériérové diely s iným autom, na rozdiel od spomínaných trojičiek.

Fotogaléria Toyota iQ

Technické údaje Toyota iQ 1,0

Motor: 1KR-FE I3
Objem: 998 ccm
Vŕtanie a zdvih: 71 x 84 mm
Kompresný pomer: 10,5:1
Výkon: 67 k (49 kW) @ 6000 o/min
Krútiaci moment: 91 Nm @ 4800 o/min)
Prevodovka: 5 st. manuál (1,0), 6 st. manuál (1,33), CVT
Maximálna rýchlosť: 180 km/h
0-100 km/h: 15 s
Kombinovaná spotreba: 5 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní