Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Je starý Smart Fortwo ideálne auto do mesta? Áno aj nie.

Smart Fortwo w450

Často počúvam debaty o tom najlepšom aute do mesta. Hento auto lebo málo žerie, tamto auto lebo je malé alebo toto lebo je lacné. Ale čo tak kombinácia všetkých prvkov vo forme prvej generácie Smart Fortwo za pár EUR? (kódové označenie w450, predtým známe ako „city coupe“ a „city cabrio“, neskôr premenované na „Fortwo“ a „Fortwo cabrio“) Hmmm… Tak som si jednu požičal, vyskúšal a toto je moja odpoveď po krátkej skúsenosti.

Recenzia a skúsenosti Smart Fortwo

Hneď na začiatok treba jasne povedať – ak si kupujete takéto auto, musíte vedieť prečo ste sa tak rozhodli. Pretože toto nie je klasické auto, ale kombinácia kompromisov ktorá vo finále dostala podobu Smartu. Nie, vôbec nie je zlé, je to geniálny počin, ale ľudia zvyknutý na bežné autá budú frflať.

Napríklad posed je úplne inde než v osobáku. Sedíte relatívne vysoko a vystavujete svoje krásne telo na obdiv okoliu, pretože všade okolo vás je sklenená výplň. Potom odlučnenie, veľmi slabé, ale do mesta to riešiť nebudete. No a čo odkladacie priestory? Zabudnite, tu maximálne pár tašiek z práce a to je všetko. A pasažier? No jeden sa vôjde, ale ten tretí pôjde domov autobusom (jedine že by to bol futbalový reprezentant…). Kompromis za kompromisom.

Ak si kupujete Smart Fortwo, musíte vedieť prečo ste sa tak rozhodli

Avšak ak sa začneme baviť o jazde v meste, pre ktoré bolo toto mini auto stvorené, tak sa začínajú karty obracať. Pre hovorí jeho ultra krátka dĺžka len 2,5 metra, takže dokážete zaparkovať aj kolko ku chodníku. Taktiež jeho pohotovostná hmotnosť len 730kg nie je žiadnou prekážkou pre jeho mini motor s mini výkonom. Pre mnohých ale bude prekážkou prevodovka, ktorá je robotizovaný manuál. A to si povedzme otvorene, nie je ryba ani rak.

Veľa majiteľov sa vyjadrilo, že motor v tomto aute nie je z tých, čo vydržia vysoké kilometre. Hovorí sa o približne o max 100 000 km a motor musí ísť na generálku. Navyše prístup k nemu nie je jednoduchý, nakoľko sa nachádza nad zadnou nápravou. Ak túžite po Smarte, rozhodne berte model po facelifte s týmto väčším 0,7 motorom (pôvodne 0,6).

Ak sa vám Smart nepáči, ale stále potrebujete mikro auto do mesta, tak sa pozrite po konkurentovi, ktorý je u nás takmer neznámy: Toyota iQ.

Technické údaje Smart Fortwo 0,7

Motor: M160E07 LA
Objem: 698 ccm
Vŕtanie a zdvih: 66.5 x 67 mm
Kompresný pomer: 9,5:1
Výkon: 50 k (37 kW) @ 5250 o/min
Krútiaci moment: 87 Nm @ 1800 o/min)
Prevodovka: 6 st. robotizovaný manuál
Maximálna rýchlosť: 150 km/h
0-100 km/h: 17 s
Kombinovaná spotreba: 5 l/100 km

Pokračovať v čítaní
2 komentáre

2 Comments

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní