Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Andrejov Lexus IS300 SportCross

Lexus IS300 SportCross

Seriál príbehy áut začíname veľmi netradičným a na našich cestách ojedinelým autom Lexus IS300 SportCross. Vozidlom, ktorého počet kusov zrátate na prstoch jednej ruky. Pôvodne bolo IS predstavené v Japonsku (1998) ako Toyota Altezza (sedan) a Toyota Altezza Gita (kombi) a o rok neskôr vo zvyšku sveta ako Lexus IS. Mala to byť priama odpoveď na BMW 3 E46. A po tých rokoch môžem povedať že podarená. A dokonca v niektorých ohľadoch aj lepšia.
Majiteľ Andrej nám predstaví tie naj veci na tomto aute ale aj to, čo by možno vylepšil. Dozviete sa teda informácie z prvej ruky, priamo od človeka, čo na tomto aute denno denne jazdí. Nech sa páči!

Recenzia a skúsenosti Lexus IS300 SportCross

Lexus IS vo verzií SportCross (v Japonsku ako Toyota Altezza Gita) bol to tak trochu aj výstrel do tmy, ktorý sa už u Lexusu neopakoval (podobne ako nezmyselné nasadenie dieselového agregátu v druhej generácií IS) nakoľko miesto kombíkov prebrali SUV.

Spoľahlivosť tohto auta je príkladná, absolútne robustná. To sa týka auta ako takého ako aj jeho komponentov či legendárneho motora 2JZ-GE. Ten mimochodom zdieľa s inou legendou rovnakej značky: Lexus SC300. Samozrejme niektoré veci kúpite len cez oficiálny kanál, ale drvivú časť spotrebáku takmer kdekoľvek, nakoľko časť dielov je zhodná s Lexus IS200 alebo s motoricky totožným Lexus GS300 druhej generácie.

Bola to japonská odpoveď na prémiovú nemeckú konkurenciu. A podarená.

Auto je relatívne ťažké voči konkurencií (pohotovostná hmotnosť cez 1600 kg) avšak perfektne vyvážené takmer v ideálnom pomere 50:50. Toto je citeľné najmä na kľukatých cestách, kde máte možnosť skúsiť vyladenie podvozku. Ten je navyše výborne odhlučnený, tak ako celé auto. Jednoducho sedíte v prémiovom kombíku a je to poznať v každom detaile.

V Európe sú na predaj len dve verzie kombíku SportCross: IS200 a IS300. Kým dvojliter len ako manuál, tak trojliter len ako automat. Ich kombinácia žiaľ nie je možná. A to je obrovská škoda pre obe autá. A navyše počet kusov spočítate na prstoch jednej ruky.

Fotogaléria Lexus IS300 SportCross

Technické údaje Lexus IS300 SportCross

Motor: 2JZ-GE
Objem: 2997 ccm
Vŕtanie a zdvih: 86.0 x 86.0 mm
Kompresný pomer: –
Výkon: 230 k (169 kW) @ 6000 o/min
Krútiacia moment: 298 Nm @ 5800 o/min)
Prevodovka: 4 st. automat
Maximálna rýchlosť: 250 km/h
0-100 km/h: 7.2s
Kombinovaná spotreba: 9,5 l/100 km

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní