Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Jozefova VOLGA GAZ 21

VOLGA GAZ 21 Cárovná

Autá značky GAZ boli za socializmu známe pod jednoduchím menom Volga (v Českých krajoch ako Volha, Rusky Во́лга). Najznámejší bol u nás modernejší typ GAZ 24 Volga avšak jej predchodca GAZ 21 (Česky Carevna, Rusky ГАЗ-21) bol a stále je ako keby úplne neznámy automobil. A práve to bola pre mňa motivácia natočiť video, príbeh a zistiť, ako sa šoféruje. Sledujte ďalší diel Príbehy áut „Jozefova VOLGA GAZ 21“
Nižšie v článku pod videom nájdete ďalšie zaujímavé informácie o tomto netradičnom aute ako aj technické údaje či fotogalériu GAZ 21 Volga.

Základné informáce o VOLGA GAZ 21

Jurij Gagarin (Юрий Алексеевич Гагарин), Jay Leno a Vladimír Putin. Traja slávni ľudia, ktorých spája jedna vec – vlastníctvo auta Volga GAZ 21.

A práve preto sme sa nesmierne tešili, že môžeme takéto legendárne auto zažiť na vlastnej koži. Jozefova Volga tento rok oslávi už 50 rokov, na pôvodnej faktúre stojí dátum predaja 4. 12. 1970 s cenovkou 85 000Kčs. Zaujímavosťou je, že jej pôvodná majiteľka pochádzala z Ruska, žila v Československu a pracovala ako učiteľka.

GAZ 21 Volga sa vyrábal od roku 1956 až do roku 1970. Dokopy bolo vyrobených 640 000 kusov, pričom výroba sa rozbiehala veľmi pomaly. V prvom roku výroby sa vyrobilo len 5 kusov, v druhom roku to bolo 5000 kusov a v treťom roku 25 000 kusov. V prvých rokoch sa vyrábal spoločne so svojim predchodcom – GAZ M20 Pobeda. V roku 1970 sa počas jedného roku vyrábal spoločne aj so svojim nástupcom – GAZ 24 pričom cena tohto modelu sa pohybovala okolo 105 000 Kčs, čo bol skoro dvojnásobok ceny bežnej Škodovky.

Cena tohto modelu sa pohybovala okolo 105 000 Kčs, čo bol skoro dvojnásobok ceny bežnej Škodovky

V ZSSR bol akútny nedostatok áut ale aj kvalitných ciest, a tak zadanie pre konštuktérov tohto auta bolo jasné – aby si to auto zobralo to najlepšie zo západných áut, dokonca aby ich prekonalo. Dizajnom sa veľmi podobá na Chevrolet Bel Air alebo Ford Mainline. Od týchto dvoch áut delí GAZ 21 mnoho vecí, ale najmä jeden detail – štýlový jeleň na prednej kapote. Bez neho ako by Volga ani Volgou nebola. Avšak v posledných vyrobených kusoch skutočne jeleň chýbal, kvôli bezpečnosti chodcov. Ak sa pozrieme na výbavu, tak veľkou raritou pri GAZ 21 je 3-stupňový automat. Ten bol určený predovšetkým na export, keďže servisné zázemie bolo v tedajšom Československu Sovietskom Zväze veľmi slabé. Problémom bol tiež nedostatok oleja do automatických prevodoviek.

GAZ 21 ako aj GAZ 24 sa častokrát vyvážali na západ, ale – bez motora. V Belgicku do nich montovali aj dieslový agregát. Vozidlo sa vyrábalo v troch generáciách:

  1. Prvá generácia od roku 1956 a to len dva roky
  2. Druhá generácia od roku 1958 do roku 1962
  3. Tretia generácia 1962 až do roku 1970
Volga GAZ 21 alias Cárovná
Volga GAZ 21 alias Cárovná

Recenzia a skúsenosti VOLGA GAZ 21

No ale späť k Jozefovej Volge – tá patrí do tretej generácie tychto vozidiel, ktorá sa vyrábala od roku 1962 do roku 1970. 3-stupňový manuál s pohotovostnou hmotnosťou 1400kg, vybavený radovým 4-valcom v o objeme 2445 cm³. Auto má 62,5 Kw čiže niečo okolo 80 konských síl.

Od predchádzajúcej generácie sa líši hlavne prednou maskou. Už na pohľad je to vysoké a mohutné auto, ktoré muselo zvládnuť mnoho nespevnených ciest v tedajšom Sovietskom zväze.

Existovala však aj iná verzia tohto vozidla- 5,5l, V8, vyrobená v počte len 600 kusov. Táto verzia bola určená hlavne pre Vnútornú bezpečnosť štátu, teda pre KGB.

Auto bolo technicky veľmi jednoduché hlavne z dôvodu aby veľa vydržalo. So zadným náhonom a silným motorom teda nemalo skoro nikdy problém. Preto sa netreba čo čudovať, že má len bubnové brzdy. Avšak do jeho nástupcu GAZ 24 sa už začali montovať kvôli bezpečnosti dvojokruhové brzdy, pričom 21 mala len jednookruhové.

Keďže Jozefova Volga jazdí ešte stále na klasických ŠPZ, musí pravidelne absolvovať STK. Preto na nej boli menené brzdové platničky aj tzv. prasiatka. Čo sa týka nahradných dielov, ako Jozef tvrdí, nie je s nimi problém. Vačšina sa dá zohnať z Ukrajiny alebo Ruska. Takto získal aj krásny volant, ktorý ho vyšiel na zhruba 200 €. Zaujímavosťou na tomto aute je aj prístrojovka v kombinácii kovu a dreva potiahnutého akousi koženkou. Dominantou interiéru je určite tachometer podľa  americkej koncepcie z 50 rokov.

Dominantou interiéru je určite tachometer podľa  americkej koncepcie z 50 rokov

Možno sa to nezdá, ale GAZ 21 je 6- miestne auto, čiže vpredu traja a vzadu tiež, čo by ale pri šoférovi bolo dosť stiesnené. Pre dnešného šoféra by bolo riadenie GAZ 21 určite zaujímavé. Nenastaviteľné sedadlo, chýbajúce pravé spätné zrkadlo, veľký volant, riadenie pod volantom, nezvyčajne umiestnená ručná brzda či chýbajúce bezpečnostné pásy. Zaujímavosťou je aj spôsob nasávania čerstvého vzduchu do auta, kedy sa vpredu na kapote vysunie akoby malý nasávadlo nasávač.

Treba ale uznať, že Jozefova Volga GAZ 21 je vo výbornom stave, krásna biela farba, na ktorej vyniknú chrómové doplnky a samozrejme žiadna hrdza. Toto auto je jednoducho majestátne.

Určite si pozrite celé video s týmto skvostom, pretože ich na našich cestách behá už len posledných pár kusov. A práve ten najkrajší vám predstavujeme tu na volant.tv

Ak máte akékoľvek otázky alebo pripomienky, píšte ich prosím dole do diskusie.

Fotogaléria VOLGA GAZ 21

Technické údaje VOLGA GAZ 21

Motor: ZMZ OHV M-21
Objem: 2,445 ccm
Vŕtanie a zdvih: – mm
Kompresný pomer: 6.6:1, neskôr 7.65:1
Výkon: 70 k (51 kW) @ 4,000 o/min, neskôr až 80 k (59 kW)
Krútiacia moment:  167 Nm @ 2200 o/min
Prevodovka: 3st automatická / manuálna
Maximálna rýchlosť: – km/h
0-100 km/h: – s
Kombinovaná spotreba: – l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní