Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Dušanove Audi A8 L 4.2 V8 generácia D3

Audi A8 L 4.2 V8 D3

Druhá generácia Audi A8 s označením D3 je auto, ktoré mnoho z nás pozná aj z filmu alebo neskôr aj seriálu Kuriér. Ale je to aj pomerne bežné auto na našich cestách a našťastie už aj celkom dostupné. Teda čo sa týka nadobúdacej ceny, pretože servis a náhradné diely na toto auto sú samostnatná kapitola (taká tmavá…). Ak kupujete toto auto, určite si najprv zistite, či boli menené rozvody. Pretože tak ako v mnohých autách, aj tu sú nelogicky otočené smerom do kabíny auta. Takže výmena znamená prinajlepšom motor von a to znamená veľa hodín práce a to znamená…

Recenzia a skúsenosti Audi A8 L 4.2 D3

Malý krok pre ľudstvo a veľký krok pre Audi. Skrátka A8. Nemecká značka Audi šikovným krásavcom A8 konečne dorástla na úroveň svojich priamych konkurentov BMW radu 7Mercedes-Benz triedy S. V medzičase niekoľkokrát vylepšil svoju tvár i zázraky pod kapotou.

Od kilometrov v Superbe cez sen o Q7 trojlitry TDI až za volant Audi A8 sa dostal Dušan. Auto si nechal doviezť z Nemecka po prvom majiteľovi so 159 000 najazdenými kilometrami. Prevezieme sa konkrétne v druhej generácií Audi A8, interne nazývanej D3, keďže D1 bola iba platforma, na ktorej stál predchodca A8, Audi V8. Tento model A8 bol na trh uvedený v roku 2002. Dušan siahol po A8 v long verzii vyrobenej v októbri 2008, čiže po druhom facelifte.

Pod kapotou tohto modelu sa skrýva benzínový motor 4.2 V8. Táto motorizácia sa často označuje za vôbec najlepšiu, ktorá sa kedy dávala do A8

Pod kapotou tohto modelu sa skrýva benzínový motor 4.2 V8. Táto motorizácia sa často označuje za vôbec najlepšiu, ktorá sa kedy dávala do A8. A8 malo pri štarte druhej generácie V6 motory začínajúce na objeme 2.8 s výkonom len čosi nad 200 koní, zlepšenie však pokračovalo cez 6, 8 a 10 valce až po V12. Pri jazde v Dušanovej A8 sme pod kapotou mali 350 koní (257 kw) a 440 Nm.

Prvá generácia A8 sa stretávala s kritikou za nedostatok miesta vzadu. Navonok šlo o obrovské autá, no vnútorný priestor tomu nenasvedčoval. Dušan siahol po long verzii, ktorá je o približne 13 cm dlhšia ako normálna verzia, no Audi sa polepšilo a A8 druhej generácie poskytujú štedrý priestor aj v normálnych verziách.

V A8 bol po prvý krát použitý palubný systém MMI, ktorý si v tom čase získal obľubu dobových recenzentov. Tí ho radi porovnávali s priamym konkurentom BMW a jeho systémom iDrive, ktorý nebol práve príjemný na ovládanie. Skoršie ročníky mali menší problém s vysúvateľným displejom, súvisiaci s mechanikou, no Audi túto chybičku krásy opäť vychytalo v mladších verziách.

Audi prinieslo v tejto A8 viacero inovácií ako palubný systém MMI, adaptívne svetlomety a podvozok

Audi pri A8 nešetrilo inováciami a okrem MMI sa tu objavili aj novinky ako adaptívne svetlomety a adaptívny podvozok. Hlavným konštrukčným prvkom karosérie je hliník. Hliník je skvelým materiálom vďaka svojej nízkej hmotnosti. Horšie to už vyzerá, alebo v rannej dobe A8 vyzeralo, s možnosťami jeho tvarovania. Ďalšou z nevýhod je zložitejšia a o čosi drahšia oprava pri poškodeniach.

A8 z októbra roku 2008 je model po druhom facelifte, vďaka čomu sa možno tešiť z typického Audi grilu vpredu. Ten bol dávaný od roku 2005 len na V12, neskôr na želanie aj na V8 a po roku 2007 sa ním už pýšia všetky A8. Pohotovostná hmotnosť Dušanovho vozu je 1940 kg. Auto nemá ani najmenší problém s trakciou vďaka mechanickému stredovému diferenciálu Torsen. Silu prerozdeľuje na obe nápravy v pomere 50:50, no bez problémov prenesie na jednu z náprav až 70 percent.

Auto so šesťstupňovým automatom sa pýta vpred, má príjemný ťah a veľmi citlivý plynový pedál. A8 má perfektne odhlučnený podvozok. Motor o sebe dáva vedieť hlukom až od 4500 otáčok.

Interiér poskytuje očakávaný komfort. Pohodlné sedadlá, nastaviteľné lakťové opierky i bravúrne odhlučnenie podvozku

Interiér poskytuje očakávaný komfort. Pohodlné sedadlá, nastaviteľné lakťové opierky i bravúrne odhlučnenie podvozku nerobia veľa rozdielov medzi obývačkou a kabínou. Dušan, ktorý do A8 presadol zo Škody Superb, si musel okrem svižnejšieho odpichu a vyššieho komfortu zvykať i na o čosi tenší volant. Táto A8 má však na svoje pomery relatívne nízku výbavu, ale nenechajte sa oklamať, aj tá vám dá všetko, čo bežne môžete potrebovať.

Motor našej A8 najradšej trávi 98 benzín. Poradí si i s 95, no pri zapojení diagnostiky už kričí chybu. Benzín 98 sa vie mierne prejaviť aj na celkovej spotrebe. Tá je u A8 v hustej mestskej premávke 14-15 litrov na 100 km, pri plus- mínus konštantnej medzimestskej rýchlosti okolo 10 litrov a pri rýchlosti vyššej, okolo 160 km/h, sa spotreba dostane na čísla blízko 11 litrom.

A8 je veľmi citlivá na staré pneumatiky

Dušan prezrádza citlivé miesto A8: auto neznesie staré pneumatiky. Bolo mu dovezené na starých zimných pneumatikách, ktoré vo finále ani nechceli opustiť elektróny, a to bolo počas jazdy poriadne cítiť. Auto občas doslova utekalo z cesty.

Jazdenka z Nemecka bola celkovo trošku zanedbávaná predchádzajúcim majiteľom. Po výmene pneumatík, oleja a pár ďalších kozmetických úpravách ale tento voz dostal presne to, čo potrebuje. Odporúčaný interval na výmenu oleja je po najazdení 15 000 kilometrov, no Dušan sa jasne vyjadruje, že auto si pýta nový olej už po 10 000 kilometroch.

Fotogaléria Audi A8 L 4.2 D3

Technické údaje Audi A8 L 4.2 D3

Motor: 4.2 V8 FSI
Objem: 4172 ccm
Vŕtanie a zdvih: –
Kompresný pomer: –
Výkon: 350 k (257kW) @ 5500 o/min
Krútiaci moment: 440 Nm @ 4800 o/min)
Prevodovka: 6 st. automat
Maximálna rýchlosť: 250 km/h
0-100 km/h: 6,1 s
Kombinovaná spotreba: 11 l/100 km

Pokračovať v čítaní
2 komentáre

2 Comments

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní