Pripoj sa k volant.tv

Testy a recenzie

Audi RS6 generácie C8 je vrchol, ktorý sa už nezopakuje

Audi RS6 generácie C8

Audi RS6 je legenda, ktorá už od roku 2002 servíruje tie najšialenejšie kombíky s parametrami, ktoré jej môžu závidieť aj niektoré „športové“ autá. Dnes vám predstavím už jej štvrtú generáciu s označením C8. Bude to oslava techniky a radosti, ale aj zamyslenie sa nad tým, či to bude skutočne posledný výkrik RS6ky. Ak aj to, čo by ju mohlo onedlho nahradiť. A príde aj na súboj, kde vyzveme na trati auto z budúcnosti…

Test Audi RS6

Túto RS6 som mal zapožičanú na extrémne krátky čas, ale aj za ten som sa utvrdil v jednom – je to neuveriteľne všestranné auto. Tiché, kultivované a pohodlné na každodennej báze. Skrátka bežná Audi A6, ktorá dobre poslúži na tie najbežnejšie povinnosti a úlohy. Avšak stále vám len tak mimochodom pod pravou nohou drieme 441 kW, teda 600 koní a 800 Nm. A tieto čísla s týmto 2,1 tony vážiacim autom zacvičia až neuveritelným spôsobom. Keď to potrebujete.

Áno, nalejme si čistého vína, toto nie je auto pre každého. Jednak cenou (začína na 119 000 EUR) ale najmä tým, že táto dynamika a jej prejav vie aj hrýzť. RS6 totiž dokonale maskuje rýchlosť, najmä keď vás pri akcelerácií kopance od 8 st. prevodovky ZF poháňajú vpred. Chcete tam dať ešte jeden stupeň a potom ešte jeden. A zrazu je tam rýchlosť, pri ktorej sa rozhodne nechcete dať nachytať.

RS6 totiž dokonale maskuje rýchlosť, najmä keď vás pri akcelerácií kopance od 8 st. prevodovky ZF poháňajú stále vpred

Tento kúsok mal príplatkové karbon-keramické brzdy za 10 000 EUR. Áno, na trati sú skvelé, ale tam 99% eReSiek nikdy nezavíta. Preto si treba v bežnom živote na ich používanie zvyknúť. Pretože nezahriate brzdia štýlom: slabota, priemer, kotva. Ten brutálny účinok totiž nie je okamžitý, ale je tam istý nábeh. Po čase vám to príde už normálne, ale zo začiatku to dokáže prekvapiť.

Ďalší príplatok, tu bolo mimochodom asi všetko, bol napríklad športový výfuk za 1700 EUR. A úprimne, je to tiché. Až pri nakladačke je čo to počuť, ale inak… Neviem si ani predstaviť ten sériový, ako utlmene musí znieť. Takže malá rada až si toto auto kúpite – smer díler Akrapovič.

Sám som zvedavý, čo budúcnosť prinesie. A zároveň pevne dúfam, že toto nie je posledný jednorožec s menom AUDI RS6. Bola by to nesmierna škoda, pretože ja tieto šialené kombíky fakt môžem…

Fotogalérie Audi RS6

Technické údaje Audi RS6 C8

Motor: 4.0 V8 TFSI twin-turbo
Objem: 3996 ccm
Vŕtanie a zdvih: 84.5 mm x 89.0 mm
Kompresný pomer: 10.5:1
Výkon: 441 k (600 kW) @ 6500 o/min
Krútiaci moment: 800 Nm @ 3500 o/min
Prevodovka: 8 stupňový automat ZF 8HP90
Maximálna rýchlosť: 305 km/h
0-100 km/h: 3,6 s
Kombinovaná spotreba: 13 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní