Pripoj sa k volant.tv

Testy a recenzie

Ako RAM 1500 zachránil krásnu talianku

RAM 1500 LARAMIE

Je to ako love story z hollywoodskeho blockbusteru – veľký američan zachráni krásnu talianku z tmavého väzenia. No a presne toto som zažil s týmto mohutným pickupom, ktorý sa postupne, na moje veľké prekvapenie, premenil na ďaleko viac, než len pracovný nástroj. Pretože tak tieto autá vnímame u nás v Európe. A vďaka spoločnosti Todos Exclusive som si mohol na vlastnej koži vyskúšať život s takýmto autom. La dolce vita.

Recenzia a skúsenosti RAM 1500

Samotné označenie Dodge RAM sa pomaličky od roku 2010 vytráca a ostáva už len RAM, ktorý sa predáva pod značkou RAM TRUCKS. Predtým bol RAM súčasťou ľahkých nákladných automobilov Dodge, ale ešte aj dnes veľmi veľa ľudí to má stále takto zafixované.

Jedného z predchodcov Dodge RAM 1500 som vám už predstavil. Jednalo sa o druhú generáciu (1994–2002, označenie BR/BE) a bola to výborná kombinácia pracovného stroja v prvom rade a auta na každý den v rade druhom. Interiér bol síce veľký ale na pohľad lacný a orientovaný skôr na praktickosť a ľahkú údržbu. Skrátka pracant. Preto som niečo veľmi podobné čakal aj v prípade tejto, už piatej generácie s označením DS/DJ/D2. Nemohol som sa však viac mýliť…

RAM 1500 totiž v tejto generácií prerástol triedu, do ktorej sme ho dlhé roky radili. Po tejto záchrannej akcií totiž môžem s kľudom prehlásiť, že je to pohodlnejšie kára, než niektoré „menežérske“ autá. Čestné pionierske. Jediným reálnom problémom pri 6 metrovej dĺžke bolo manévrovanie. Hlavne cúvanie na sídlisku po naložení motorky bola „radosť“. Samozrejme výborne imiestnené kamery a obrie spätné zrkadlá to maximálne uľahčujú, ale aj tak. Je to náročnejšie a niektoré mini zákruty na sídliskách skrátka nedáte.

Ďalšia vec, ktorá sa mi ale že fakt páčila, to sú simply clever riešenia. Že ste to už počuli pri inej značke? Tak vás musím sklamať, lebo tu je taká nálož riešení, že sa až začnete pýtať, prečo takéto veci nie sú už dávno samozrejmosťou. To množstvo perfektných odkladacích priestorov a detailov vám zoberie dych. Tu je skutočne vidieť tú evolúciu.

Fotogaléria RAM 1500

Technické údaje RAM 1500

Motor: 5.7 V8 HEMI
Objem: 5654 ccm
Vŕtanie a zdvih: 99,49 mm x 90,88 mm
Kompresný pomer: 9.5:1
Výkon: 395 k (295 kW) @ 5600 o/min
Krútiaci moment: 556 Nm @ 3950 o/min
Prevodovka: 8 stupňový automat
Maximálna rýchlosť: 173 km/h
0-100 km/h: 8 s
Kombinovaná spotreba: 15 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní