Pripoj sa k volant.tv

next

Pravda o elektromobile po 100 000 km (Nissan Leaf)

elektromobil Nissan Leaf

Už ani nedokážem spočítať, koľko mýtov a poloprávd som počul o elektromobiloch. A tak som sa zviezol s Milanom na jeho Nissan Leaf, aby mi povedal na rovinu ako to je. Po rovných 100 000 km! Pozrite si skúsenosti z prvej ruky majiteľa o tom, ako sa mu žije s modernou technikou na baterky. Niektoré veci vás šokujú, a je len otázka, či pozitívne…

Skúsenosti s elektromobilom Nissan Leaf

Popravde, toto nie je lacné auto. Ani ako nové, ani ako jazdenka. Tieto autá NIE sú určené pre ľudí, čo nechcú (nemôžu) investovať takúto sumu do nového auta. Skrátka je určené pre skupinu zvanú „early adopters“. To sú presne takí, čo nemajú problém platiť veľkú sumu za novú technológiu. Presne ako pri prvom iPhone.

Najbolestivejšie miesto Leafu je jeho batéria. Tá je totiž chladená len pasívne a to rozhodne nie je dobre. Najmä jej to nepridáva na životnosti, keďže sa dokáže chladiť len počas jazdy náporom vzduchu. Po ubehnutí 100 000 kilometrov je jej degradácia približne 20%. Ak teraz dvíhate obočie tak pozor – toto je pravdepodobný rekordman, lebo napríklad Tesla takúto degradáciu nemá.

Celkovo sa však jedná o spoľahlivé auto a z môjho pohľadu aj celkom vyspelé, pretože pri jeho šoférovaní si pripadáte ako v bežnom, ľahko nadpriemerne vybavenom aute. Teda až na hluk a vybrácie od motora. A verte mi, to ticho je prudko návykové, každé presadnutie do normálneho auta vám zrazu príde ako krok späť. Áno, petrolhead si na tomto nepríde na svoje, ale ako auto z bodu A do bodu B počas pracovného dňa? Prečo nie!

Kúpa jazdeného elektromobilu Nissan Leaf

Toto platí aj pre iné elektromobily, nie len pre Leaf – je to neuveriteľné, ale aj tu už začínajú podvodníci skúšať triky. Teda okrem stáčania km sa tu objavuje nový fenomém – reset batérie. Ono je to v skutočnosti reset informačných hodnôt batérie na fabrickú úroveň, teda tá sa javí pred kupcom ako úplne nová. Preto rada nad zlato – kupujte len elektromobil, ktorý ma 100% jasný pôvod, žiadne bazárové královné…

Servis a výmena batérie v elektromobile

Nezabudnite si pozrieť aj video o tom, ako sa takéto autá vlastne servisujú: Servis a výmena batérie v elektromobile. Toto je realita. Postupne sa budem venovať aj takýmto témam na kanáli volant.tv next, pretože je potrebné vniesť do tejto témy trocha viac svetla.

Populárne

Zdieľaní