Pripoj sa k volant.tv

next

Servis a výmena batérie v elektromobile. Toto je realita.

Batéria Nissan elektromobil

K natočeniu tohto videa ma prinútili hlavne okolnosti, pretože to neuveriteľné množstvo poloprávd a totálnych výmyslov na účet elektromobility ma až udivovalo. Veľa sa ich vyrojilo práve pod videom o skúsenostiach s Nissan Leaf po 100 000 km. Tak som nakoniec zodvihol zadok a vybral sa priamo do Nissanu Auto-Impex v Trnave zistiť realitu. Na moje otázky odpovedal p. Vladimír Haus, ktorý je sám aktívny užívateľ elektromobilu už niekoľko rokov. Takže, aká je pravda s batériami v elektromobile? Dozviete sa vo videu:

Výmena batérie v elektromobile ako mýtus

Základný omyl je predpoklad (ako vždy…), že napr v Nissan Leaf sa musí meniť celá batéria v prípade akýchkoľvek problémov. Nie, nie je to pravda. Batéria sa totiž skladá z buniek, ktoré sú spojené do jedného celku, ktorý tak my vnímame „z vonka“. Mení sa vždy len tá časť batérie, teda konkrétna bunka, ktorá vykazuje známky poškodenia alebo degradácie pod prijateľnú úroveň. Na zistenie aktuálneho stavu alebo potreby výmeny slúži diagnostika v servise.

Následne sa pristúpi k vyňatiu batérie z auta (v tomto prípade to bol Nissan e-NV200) a odňatiu krytu. Ten drží celú elektroniku hermeticky uzatvorenú v pevnom obale, ktorý je navrhnutý tak, aby vydržal aj haváriu auta. Nachádza sa totiž v samostnom strede pod podlahou. Zaujímavé je, že elektrická verzia NV200 sa vyrába úpravou existujúcej dodávky so spalovacím motorom. A úpravy to nie sú úplne jednoduché, nakoľko sa zasahuje aj do rámu vozidla.

Oprava batérie (tj vrátane diagnostiky a výmeny „buniek“) sa dá na takomto aute zvládnuť za jeden pracovný deň. Samozrejme pri dodržaní všetkých štandardov, ktoré sú v tomto prípade ešte vyššie než pri klasickom spalováku. Napr použitie odevu či gumenných rukavíc.

Cena batérie v elektromobile

Toto je ďalší veľký mýtus, ktorý sa šíri ako lesný požiar. Vo videu s Leafom od majitela zaznelo, že cena celej batérie je teoreticky okolo 18 000 EUR. Faktom je, že Nissan cenu celého batériového packu nezverejňuje. Nemá totiž k tomu ani dôvod, nakoľko sa u nás celá batéria nepredáva lebo je servisovateľná po častiach. Predávajú sa len jednotlivé segmenty, teda bunky, ktoré sa menia. Cena za jeden je však úplne inde, než sa momentálne prezentuje. Reálne je tá cena v stovkách EUR za segment. A to sa dostávame už na úplne inú úroveň ekonomickej výhodnosti, napríklad aj jazdeného elektromobilu.

Ak máte ďalšie otázky ohľadne tejto témy, dajte vedieť, môžem ich zahrnúť do ďalších častí na volant.tv next. Určite ešte bude o čom.

Populárne

Zdieľaní