Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Marošov Opel Manta B

Opel Manta B

Na toto auto mám veľmi pekné spomienky. Chýbalo totiž málo a Opel Manta B mohlo byť moje prvé auto. Nakoniec sa tak nestalo a tak bolo na dlhé roky mimo môj radar. Až do momentu, keď sa mi ozval Maroš a ponúkol na natáčanie svoj kúsok. Pekne zreštaurované auto, ktoré mi spravilo veľkú radosť. Konečne totiž viem, ako sa v Mante jazdí a aké to je za volantom tejto klasiky. A toto je jej príbeh.

Recenzia a skúsenosti Opel Manta B

Nech sa na to pozrieme akokoľvek, Manta znamenala pre celú jednu generáciu auto snov a dokázala na nej zanechať svoju pečať. A svoje miesto si našla aj vo filme, napríklad legendárny Manta, Manta, ktorý pekne opisuje dobové súvislosti spojené s autami. Mňa si napríklad získala svojím krásnym dizajnom a samozrejme koncepciou RWD. V mojich pubertálnych očiach to bolo niečo, čo sa najviac približovalo vysnenej „amerike“. A nebol som ďaleko od pravdy, pretože dizajn vychádzal z modelu Chevrolet Monza.

Dnes, vyše 40 rokov od začatia výroby, musím uznať, že to auto sa naozaj skvelo šoféruje. Dobrý posed, presné riadenie ako aj kulisa prevodovky a samozrejme príjemné jazdné vlastnosti. Možno nie level BMW 3 E30 či BMW 5 E28 ale rozhodne na úplne inej úrovni, ako bolo vtedy zvykom. Nehovoriach o autách, ktoré sme vyrábali vo východnom bloku…

Ak uvažujete o Mante B, tak vedzte, že sa ešte dajú kúpiť, a ceny sú stále pod 10 000 EUR za slušnejšie kúsky. Ale nebude to trvať dlho, pretože ak sa pozrieme ako sa menia ceny BMW E30, tak je jasné, kam to speje. Navyše samotná automobilka sa chce odviezť na retro vlne a tak nedávno predstavila koncept Opel Manta GSe ElektroMOD. Otázka, či sa ho dočkáme, ale len naťahuje fanúšikov.

Fotogaléria Opel Manta B

Technické údaje Opel Manta B 1,9

Motor: 19N CIH R4
Objem: 1897 ccm
Vŕtanie a zdvih: 88 mm x 77.5 mm
Kompresný pomer: 8,2:1
Výkon: 90 k (60 kW) @ 5100 o/min
Krútiaci moment: 160 Nm @ 4400 o/min
Prevodovka: 4 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 170 km/h
0-100 km/h: 10 s
Kombinovaná spotreba: 9 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní