Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Máriov Mitsubishi Lancer Evolution X

Mitsubishi Lancer Evolution X

Mitsubishi Lancer Evolution je automobilová legenda. A to X na konci znamená len jedno – že sa dožila až svojej desiatej generácie. A tá, ako sa zdá, bude posledná, pretože Mitsubishi neplánuje pokračovať v tejto tradícii. A ak , tak len v podobe prapodivného SUV. Žiadna turbom fúkaná štvorkolka, žiadna účasť v rally a som si istý, žiadna ikona. Radujme sa teda aspoň z toho, že legendárne meno Evolution sa vďaka priaznivcom stále darí udržiavať pri živote!

Recenzia a skúsenosti Mitsubishi Lancer Evolution X

Mitsubishi Lancer je pomerne známe meno aj v našich končinách, avšak verzia Evolution je známa najmä automobilovým nadšencom. Evo tvorilo vrchol ponuky Mitsubishi už od svojho prvého uvedenia na trh v októbri 1992 a bolo založené na technike Galant VR-4. Postupne sa však pojítko s Galantom strácalo, avšak výroba Lancer Evolution pokračovala v tej istej fabrike naďalej (Nagoya). Výnimkou je len 10. generácia, ktorá sa presťahovala do novej továrne (Mizushima) čo bola už žiaľ labutia pieseň tejto legendy.

Doteraz platilo, že Mitsubishi stavalo EVO na rovnakej platforme 3 za sebou idúce generácie (1-3, 4-6, 7-9). Toto je však v tomto prípade porušené, pretože po desiatej už nebude Lancer EVO XI ani XII. Desiatka je teda prvá a zároveň posledná na tejto platforme CZ4A. Škoda. Pretože práve táto generácia priniesla najviac zmien, vrátane úplne nového motora 4B11T ktorý nahradil dovtedy používaný 4G63.

Tento šedý Lancer však nie je sériový. Okrem vizuálneho došperkovania je to podstatné najmä pod prednou kapotou.

Tento šedý Lancer však nie je sériový. Okrem vizuálneho došperkovania je to podstatné najmä pod prednou kapotou, kde nájdeme výrazne posilnený motor. Ten upravovala známa firma Komvet racing. Pôvodný výkon 295 k (217 kW) je už minulosťou a dnes sa toto auto môže pochváliť číslom, ktoré začína na 4. A verte mi, je to poznať. Je až neuveriteľné, ako pri plnej akcelerácii letia otáčky hore, bez výraznej turbo diery.

Lance Evolution bol vždy kvalitne postavené auto (ok, toto sa netýka interiéru 10. generácie, stačí sa pozrieť napríklad na Lancer Evolution IX…). Čo mu však z dlhodobého hľadiska zráža nohy, je starostlivosť majiteľov. Tu doslova platí staré známe „aký pán, taký krám“. Teda to, čo by vás malo zaujímať najviac je servisná história konkrétneho auta. Pretože už len bežný servis je tu odlišný od iných aút, najmä extrémne skrátené intervaly výmeny olejov (áno, olejov – motor, prevodovka, diferenciály…). Toto auto si nikto nebude kupovať kvôli jeho kráse či úžitkovým vlastnostiam, ale kvôli sile a rýchlosti. A ak ju využívate, potrebujete na oplátku autu aj niečo vrátiť. A ak nevrátite, tak ďalší majiteľ zaplače.

Fotogaléria Mitsubishi Lancer Evolution X

Technické údaje Mitsubishi Lancer Evolution X

Motor: 2.0 4B11T Turbo R4
Objem: 1998 ccm
Vŕtanie a zdvih: 86 mm x 86 mm
Kompresný pomer: 9:1
Výkon: 295 k (217 kW) @ 6500 o/min
Krútiaci moment: 366 Nm @ 3500 o/min
Prevodovka: 5 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 250 km/h
0-100 km/h: 5,0 s
Kombinovaná spotreba: 11 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní