Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Jozefov Opel Calibra 2.5 V6 Cliff Motorsport Edition je spomienka na 90. roky

Opel Calibra 2.5 V6 Cliff Motorsport Edition

Počas 90. rokov si užil Opel Calibra prominentné miesto na zozname vysnených športových ale zároveň dosiahnutelných áut. Okrem neho tam boli aj napríklad Toyota Celica či Honda Prelude. Dnes si predstavíme jednu z vrcholných verzií, navyše v špeciálnej edícií, ktorá sa objavila tesne pred koncom kariéry tohto krásneho kupé: Opel Calibra 2.5 V6 Cliff Motorsport Edition. A tá farba!

Recenzia a skúsenosti Opel Calibra 2.5 V6

Ujasnime si hneď jednu vec – Calibra s týmto motorom vyzerá že hryzie, ale… je to skôr prítulná mačka. GT na dlhé cesty. Jednak ten výkon nie je nijako oslnivý (v tej dobe dosahovali atmosférické japonské stroje vyšší výkon z nižšieho objemu), ale hlavne tá poloha za volantom je skôr ako zo sedanu, než zo športového auta. To ale nič nemení na veci, že sa jedná o dizajnovo krásne auto. A aj vzácne, nakoľko ich vzniklo len 12 000 exemplárov.

Originálny extereriér bol so svojim nízkym koeficientom odporu vzduchu skutočne kráľom začiatkom 90. rokov. Najmä predný pohľad s úzkou maskou a svetlami, ten neomrzí nikdy. Vtedy boli v móde vyklápacie svetlá, najmä u Japoncov, ale to si Opel odbil už vo svojom GT. Tu vsadil na moderný a pokrokový dizajn. A s odstupom času to hodnotím ako skvelú voľbu.

Interiér však pochváliť až tak veľmi nemôžem. Vyzerá ako sklad náhradných dielov Opel. Až priveľmi je v ňom poznať Vectra A, teda jej prvá generácia. Navyše ani ten sklon a natočenie prístrojov na vás nekričí „ja som športové auto“. Sedadlá sú však ok ako aj miesto vzadu. Jaj to boli časy, keď som v takomto auto vozil ľudí… Nenastaviteľný volant je len bodkou za priemerným interiérom. Oveľa lepšie sa mi sedelo v jej predchodcovi Opel Manta B.

Ak budete pokukovať po Calibre, tak dnes tých kusov na výber už veľa nebude… Jednak ich bolo extrémne veľa sprasených tunermi, alebo skončili po búračkách. Ale ak sa to dá, sústreďte sa na vizuálne lepšie kusy. Technika sa stále dá opraviť (ok, verzia Turbo 4×4 je viac než problematická v tomto smere…), ale s karosériou už môže byť reálny problém. Občas sa však na inzerátoch mihnú veci ako blatník alebo kapota. A prekvapujúco ani nie sú drahé. Len ich zohnať…

Fotogaléria Opel Calibra 2.5 V6 Cliff Motorsport Edition

Technické údaje Opel Calibra 2.5 V6

Motor: 2.5 V6 C25XE / B258I
Objem: 2498 ccm
Vŕtanie a zdvih: 81.6 mm x 79.6 mm
Kompresný pomer: 10.8:1
Výkon: 170 k (125 kW) @ 6000 o/min
Krútiaci moment: 227 Nm @ 3200 o/min
Prevodovka: 5 st. manuálna F25
Maximálna rýchlosť: 230 km/h
0-100 km/h: 8,3 s
Kombinovaná spotreba: 9 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní