Pripoj sa k volant.tv

next

Je lietajúce auto AirCar budúcnosť dopravy? Štefan Klein má v tom jasno.

Lietajúce auto AirCar od Klein Vision

Môžeme sa dohadovať donekonečna o tom, ako budú vyzerať a jazdiť autá budúcnosti. Ale sú ľudia, ktorí takéto autá vymyšlajú a tvoria už dnes. A jedným z nich je aj Štefan Klein, ktorý už niekoľko rokov vyvíja pod značkou Klein Vision svoj stroj AirCar – lietajúce auto. Poďte sa pozrieť, v akom stave je toto vozidlo dnes a čo sa práve na ňom dokončuje. A to priamo do dielne v Janíkovciach, kde sa vyrába.

Lietajúce auto? Alebo jazdiace lietadlo?

To je na tejto myšlienke najkrajšie. Je to z oboch svetov niečo. Áno, mohli by ste povedať, že spája nevýhody oboch do jedného, ale nie je to celkom tak. AirCar sa totiž dokáže prispôsobiť a zmeniť na to, čo práve potrebujete. Efektnou transformáciou sa v priebehu 180 sekúnd zmení z lietadla na vozidlo, ktoré svojím pôdorysom nepresiahne limuzínu. Celú túto zmenu vidíte aj vo videu. Najdôležitejšie je, že celá táto zmena prebehne stlačením jedného tlačidla a proces je viditeľný na monitore pre pilotom.

Aktuálne sa AirCar nachádza vo fáze experimentálneho prototypu, takže ho čaká ešte niekoľko desiatok hodín vo vzduchu. Tie sú potrebné jednak kvôli ďalšiemu vývoju, ale najmä kvôli overeniu unikátnych technických riešení, ktorých je tu extrémne veľa. Aby sa dostal tento vynález do ďalšej fázy, je potrebný aj súhlas od leteckej autority. A tá tiež vyžaduje istý počet nalietaných hodín. Čo je však najlepšie? Celé je to „made in Czechoslovakia“. Teda až na nový motor, ktorý je outsorcovaný z Južnej Afriky. Doteraz bol v AirCar nainštalovaný motor BMW o objeme 1.6 s výkonom 140 k. Tento nový ponúka približne dvojnásobok.

Rád by som videl do budúcnosti, aké autá / vozidlá tu budú jazdiť. Alebo lietať? V každom prípade tu aktuálne proti sebe stoja dva hlavné myšlienkové prúdy takýchto malých a obratných lietajúcich strojov: VTOL (Vertical takeoff and landing, teda vertikálny vzlet a pristávanie) a STOL (short take-off and landing, teda vzlet a pristávanie na krátkej dráhe). Ktoré bude nakoniec ťahať za kratší koniec sa ešte uvidí, obe totiž majú svoje pre a proti. Tým najväčším žolíkom v ruke AirCar je totiž jeho dolet. Ten má dosahovať približne 1000 km na jedno natankovanie.

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní