Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Je Citroën C5 škaredá a zlá Francúzka?

1. Citroen C5 1,8

Úplne na rovinu, prvá generácia Citroën C5 (označenie DC/DE) nie je žiadna kráska. To rozhodne nie. Ale je to aj zlé auto, ako sa o ňom hovorí? Mal som tú možnosť si na jednej zajazdiť, a niekoľko vecí ma fakt milo prekvapilo. Čo ale nemôžem prekusnúť, to je den dizajn. Je naozaj poplatný dobe, a za mňa je toto asi najväčšie mínus CéPäťky. A ako sa páči vám?

Recenzia a skúsenosti Citroën C5 prvej generácie

Nechajme dizajn bokom a poďme len na technickú stránku veci. Pod kapotou máme v tomto prípade benzínovú 1,8 ktorá… ktorá ide. Ak chodíte aj mimo mesto, tak na veľkosť a hmotnosť tohto auta je to málo. Ak však nemáte ambíciu cestovania naprieč Európou s plne naloženou C5, tak do mesta by to mohlo stačiť. Veľké plus tejto motorizácie bude jednoduchá údržba a relatívna spoľahlivosť.

To čo ale spoľahlivé byť nemusí, tak to je elektronika. V tomto čase po prelome milénia prechádzali Francúzske automobilky húfne na novú elektroniku (komunikácia cez zbernicu) a to prinieslo hlavne na začiatku mnoho problémov v tejto oblasti. Takže až vám na tomto aute nepôjdu okná či centrál, viete prečo.

C5 nie je žiadna automobilová miss, ale ako celok má niekoľko silných pozitív

Jeden z hlavných argumentov prečo si ľudia kupujú autá značky Citroën je určite ich preslávený podvozok Hydractive. A musím povedať že právom. Ten komfort je skrátka inde než u bežných podvozkov. A to aj v porovnaní s rádovo drahšími a prestížnejšími značkami. Čo ma milo prekvapilo je údržba. Nie len teoreticky (výrobca uvádza 200 000 km ako hranicu do ktorej musíte spraviť predpísané úkony) ale aj prakticky, keď pri tomto aute so 170 000 km bola vykonaná len bežná výmena kvapaliny v systéme a ten funguje ďalej ako má.

Ak vám ide o lacnú údržbu a vyššiu spoľahlivosť, určite berte benzínové štvorvalce. Jednak sú to spoľahlivé agregáty klasickej konštrukcie, ale hlavne ceny náhradných dielov na ne sú doslova ľudové. A spotreba je pri nich tiež na udržateľnej úrovni. To sa však už nedá povedať o sofistikovanejších HDI s objemom 2.2, kde po čase jednoducho budete musieť investovať do ich údržby a najmä spoľahlivosť nie je práve ich silnou stránkou.

Za zapožičanie kamery DJI Osmo Action ďakujem Smartwear.sk.

Fotogaléria Citroën C5

Technické údaje Citroën C5 1,8 DC/DE

Motor: 1.8 EW7 R4
Objem: 1749 ccm
Vŕtanie a zdvih: 82,7 mm x 81,4 mm
Kompresný pomer: –
Výkon: 115 k (85 kW) @ 5500 o/min
Krútiaci moment: 160 Nm @ 4000 o/min
Prevodovka: 5 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 196 km/h
0-100 km/h: 11 s
Kombinovaná spotreba: 8 l/100 km

Pokračovať v čítaní
2 komentáre

2 Comments

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní