Pripoj sa k volant.tv

Video blog

BMW 330i E90 je najlepšie univerzálne športové auto do 10000 EUR

BMW 330i E90

Nie každý fanúšik štyroch kolies si môže kúpiť automobil na každý účel použitia – športové auto, auto na každý deň, rodinné auto, reprezentatívne auto. A preto sa musí pozerať po niečom univerzálnom, čo dokáže splniť všetky požiadavky v jednom jedinom balení. A dnes vám dokážem, že také auto existuje – BMW 3 generácie e90 s motorom 330i! Mám v rukáve, ako obyčajne, niekoľko argumentov prečo je práve táto kára to naj, čo sa dá do daného rozpočtu kúpiť. Ak viete o niečom lepšom alebo nesúhlasíte, dajte mi vedieť dole do diskusie.

Recenzia a skúsenosti BMW 330i E90

Samozrejme pre zjednodušenie pod kódovým označením E90 mám na mysli všetky varianty tejto piatej generácie trojky (roky 2006-2012), ale po správnosti sa označujú ako: BMW E90 (sedan), BMW E91 (kombík, označovaný klasicky u tejto značky ako ‚Touring‘), BMW E92 (coupé) and BMW E93 (kabriolet, teda „convertible“).

Asi najväčší problém s týmto autom je jeho veľkosť, ale ani pri výške takmer 190 cm nebudete mať problém si nájsť pozíciu za volantom či na sedadle spolujazdca. Zadné sedadlá sú však malé, rozhodne tam nerátajte s pohodlným posedom na dlhších cestách, ak nie ste menšej postavy. Toto ale BMW nijakým spôsobom nerieši, pretože ak máte potrebu mať viac priestoru, je tu predsa BMW 5.

Jazdné vlastnosti sú verné tradíciam BMW radu 3, teda absolútna špička vo svojej triede

Pod kapotou bol skvelý motor N53B30, teda posledný radový atmosférický 6 válec od BMW. Som si viac než istý, že práve toto je jeden z dôvodov, prečo treba tento sedan milovať. Zvuk, kultivovanost a samozrejme veľmi slušná dynamika. A k tomu všetkému nad očakávanie dobrá spotreba.

Jazdné vlastnosti sú verné tradíciam BMW radu 3. Dovolím si dokonca tvrdiť, že generácia E90 má podvozok ešte neutrálnejší ako predchádzajúca generácia BMW E46. Tu ono otrepané „radosť z jazdy“ dostáva celkom nový rozmer.

Najčastejšie závady BMW 330i E90 s motorom N53B30:

  • Vysokotlakové palivová pumpa High-Pressure Fuel Pump (HPFP) – rovnaká ako v prepĺňanom nástupcovi N54. V niektorých krajinách bola veľká zvolávačka na tento diel. Závada sa prejavuje dlhším štartovaním, nepravidelným chodom či Check engine kontrolkou ktorá vám pije krv.
  • Vstrekovače – jedná sa o priamovstrekový motor. Prejavuje sa nepravidelným chodom, vysokou spotrebou a samozreme obľúbeným svetielkom s nápisom Check engine.
  • Sviečky – rýchlejšie opotrebovanie sviečok. Nutnosť ich výmeny sa prejavuje trhavou akceleráciou, nepravidelným chodom na voľnobeh,
  • Cievky – rovnaká situácia ako pri sviečkach, spoznáte to najmä podľa poklesu výkonu či zlého voľnobehu. Je to v každom prípade vec, ktorá časom starne a opotrebováva sa. Presne ako sviečky. Rozhodne to nie sú diely, na ktorých by sa malo šetriť.

Fotogaléria BMW 330i E90

Technické údaje BMW 330i E90

Motor: N53B30
Objem: 2996 ccm
Vŕtanie a zdvih: 85 mm x 88 mm
Kompresný pomer: 12:1
Výkon: 272 k (200 kW) @ 6700 o/min
Krútiaci moment: 320 Nm @ 2750 o/min
Prevodovka: 6 stupňový automat
Maximálna rýchlosť: 230 km/h
0-100 km/h: 6.1 s
Kombinovaná spotreba: 8,5 l/100 km

Pokračovať v čítaní
1 komentár

1 komentár

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní