Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Audi A2 bol krok vedľa. A toto je dôvod.

Audi A2

Audi A2 je také škaredé káčatko, ktoré všetci ingorujú. Ale právom? Odpoveď na túto neľahkú otázku nájdete v dnešom videu, keď som sa s ním povozil po hlavnom meste. Pred natáčaním som sa stretol len s dvoma názormi na toto auto – buď extrémne škaredé, alebo „ok, veď za tú cenu na vozenie“. A to je presne to, čo Audi dosiahnuť nechcelo… Mala to byť vstupná brána do sveta tejto značky ale všetko nakoniec dopadlo úplne inak.

Recenzia a skúsenosti Audi A2

Audi A2 bolo vo výrobe od novembra 1999 do augusta 2005. Jeho ambíciou bolo pritiahnuť mladých k značke, ale vo finále to bolo na zdesenie šéfov Audi presne naopak (priemerný vek kupcov tohto auta bol cez 50 rokov). A to aj napriek tomu, že za dizajnom A2 stál hviezdny Luc Donckerwolke, ktorý navrhol prvú generáciu Škoda Fábia, Škoda Octavia či Lamborghini Murciélago (rok 2002) a Gallardo (2004).

Celkové predaje boli sklamaním, keď sa za celý život A2 predalo len 176 000 kusov, čo nebola ani tretina plánu. Za tú dobu predal konkurečný Mercedes-Benz 5x toľko svojho Áčka. Otázka teda je, kde spravili v Ingolstadte chybu? No v prvom rade spomínaný dizajn a v druhom cena. Tá vôbec nezodpovedala veľkosti auta, keď konkurencia ponúkala ďaleko väčšie a priestrannejšie autá (bavíme sa o cene cca 40 000 Mariek v tej dobe). Toho si všimol aj nemecký Autobild v teste z roku 2003, keď doslova napísal „Je to dosť penazí za auto, ktoré meria len 3.8m“. A taktiež to bolo prvé Audi po dlhom čase, kde ste si nemohli kúpiť pohon všetkých kolies quattro.

Audi A2 stojí na platforme A04 (PQ24). Teda rovnakej ako má Fabia prvej generácie alebo VW Polo 4. generácie. Avšak tu sa hliníkom nešetrilo, takže pohotovostná hmotnosť bola iba 890 až 1030kg podľa výbavy. Navyše tu bolo na palube kopec zaujímavostí, ako napríklad zapustená sendvičová podlaha, ktorá veľmi spríjemňovala jazdu na zadných sedadlách.

Bolo to prvé Audi po dlhom čase, kde ste si nemohli kúpiť pohon všetkých kolies quattro.

Na výber ste mali benzínové motory 1.4 (75k) a 1.6 FSI (110k). Z dízlov ste mohli mať 1.2 TDI 3L (61k) a 1.4 TDI (75 a 90k). A k tomu 5 st. manuál alebo robotizovaný manuál. Audi dokonca tvrdilo, že verzia 3L je prvé 5 dverové auto s priemerkou pod 3 litre na 100 km. A myslím, že aj mohli mať pravdu, len škoda že to viac neocenili zákazníci, keďže sa jej predalo len 6500ks…

Zatúžili ste po tomto údajne najaerodynamickejšom sériovom aute svojej doby (cd 0,25)? Tak vedzte, že jeho ceny padli extrémne nízko, keď najlacnejšie kusy kúpite za skoro 1000 EUR. Bežný servis je bezproblémový, keďže podvozok má plno iných koncernových súrodencov. Len pozor na „plecharinu“, to je celkom iná story, nakoľko je pre A2 jedinečná a v originále isto nebude patriť k tým najlacnejším. Auto navyše nemá klasickú otváraciu kapotu, len malú šachtu na skontrolovanie a doliate tekutín – Serviceklappe. Pozor na časté problémy s kúrením (klapka) alebo napríklad s hnevajúcim šíberom.

Takze je toto ten najväčší omyl značky Audi alebo nie? Z pohľadu budúcnosti a vývoja automobilov určite nie. Fandím Audi za odvahu sa do toho pustiť. Bol to v zásade nosič technológii a konštrukcie budúcnosti. Ale z pohľadu predajov a toho neštastného marketingu to omyl určite bol. Toto Audi nedalo.

Fotogaléria  Audi A2

Technické údaje Audi A2 1,4 TDI

Motor: 1.4 TDI R3
Objem: 1422 ccm
Vŕtanie a zdvih: – mm x – mm
Kompresný pomer: –
Výkon: 75 k (55 kW) @ 4000 o/min
Krútiaci moment: 195 Nm @ 2200 o/min
Prevodovka: 5 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 173 km/h
0-100 km/h: 12,6 s
Kombinovaná spotreba: 4 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní