Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Aston Martin V8 Vantage je auto pre gentlemana

Aston Martin V8 Vantage

Mám rád značku Aston Martin a to pre veľa dôvodov. Ale najmä kvôli aure, ktorá ju v mojich očiach obklopuje. Skrátka auto pre gentlemana. A preto som sa veľmi potešil, keď prišla ponuka od partnera Realitycars prevetrať základný model V8 Vantage. Ok, ten úplne základný bol Cygnet, ale myslím tým ten skutočný a nefalšovaný Aston Martin, nie prezlečenú Toyota IQ. Takže ráčte vstúpiť na palubu.

Recenzia a skúsenosti Aston Martin V8 Vantage

Už keď prichádzate k tomuto autu tak viete, že toto nie je len také obyčajné vozítko. V ruke zvierate sklenený kľúč a jemne vyťahujete dvere dohora. Následne tento priesvitný šperk pohltí štrbina v strede prístrojovky a vy privádzate mohutný V8 motor k životu. Viem si predstaviť takýto rituál na dennej báze. Už len ten pocit, že vlastníte niečo iné ako všetko naokolo je uspokojujúci.

V8 Vantage stál na rovnakej platforme ako DB9 a DBS (áno, DBS je to auto, ktoré si reálne zahralo napríklad v Bondovke Casino Royale alebo Quantum of Solace), aj keď nutne skrátenej. Zaujímavosťou je, že auto ako celok sa skladalo ručne v Anglicku (o čom vás informuje niekoľko nápisov v aute), ale samotný motor pochádza z fabriky Aston Martin v nemeckom Kolíne nad Rýnom. To sa už v aute nedočítate.

Interiér je typický Aston tých rokov, teda mohutná pristrojová doska a stredová konzola.

Interiér je typický Aston tých rokov, teda mohutná pristrojová doska a stredová konzola. A samozrejme krásne budíky, jedny z naj aké sa v tej dobe vôbec vyrábali. Už len pre tento detail a odklon od mainstreamu musíte mať túto značku radi. Všetko korunuje veľmi nízky posed, ktorý ale nemusí vyhovovať každému. Menšie postavy si tu môžu pripadať stratené. Pre mňa v poriadku.

Ako pohodlné GT je Vantage skvelý. Tak ako aj motor. Avšak k tej prevodovke môžete mať oprávnené výhrady. Tá je totiž na dnešné pomery pomalá a trhavá. Viem si predstaviť že toto môže byť pre niekoho reálna prekážka a dôvod, prečo siahnuť inde. Ak to ale pre vás nepredstavuje problém, tak V8 Vantage budete milovať. Jazdné vlastnosti sú na úrovni prémiovej GT triedy, vrátane odhlučnenia (tu by som možno viac nechal vyniknúť V8 zvuku, ale to je vec vkusu).

Životný cyklus tohto auta bol relatívne dlhý, počas ktorého prišlo niekoľko zmien. Ale exteriér ostal takmer nezmenený, ak nerátame niektoré špeciálne verzie ako Vantage V600 alebo V12 Zagato. Aj to hovorí o tom, akú skvelú prácu spravil Ian Callum a Henrik Fisker. Ak vás toto auto konkrétne zaujalo, tak je aktuálne na predaj u partnera Realitycars.

Technické údaje Aston Martin V8 Vantage

Motor: 4.7 V8 AJ37
Objem: 4735 ccm
Vŕtanie a zdvih: 91 mm x 91 mm
Kompresný pomer: -:1
Výkon: 426 k (316 kW) @ 7300 o/min
Krútiaci moment: 470 Nm @ 5000 o/min
Prevodovka: 6 stupňový robotizovaný manuál
Maximálna rýchlosť: 282 km/h
0-100 km/h: 4.8 s
Kombinovaná spotreba: 15 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne

Zdieľaní