Pripoj sa k volant.tv

Video blog

Ariel Atom je auto z pekla

Ariel Atom

Veľa krát počúvam o tom, aké je ktoré auto rýchle a ktoré najrýchlejšie. Na túto akademickú debatu nepoznám správnu odpoveď, ale po zvezení s Atomom mám jasno v niečom inom – Ariel Atom je auto z pekla, pretože vaše zmysli vyhecuje na maximum už krátko po štarte. Všetko to preťaženie, zrýchlenie, brzdenie a ZVUK ho robia jedinečným. Skrátka celková surovosť tohto zážitku je niečo, čo toto auto oddeľuje od ostatných. A nie, od malej morskej víly má poriadne ďaleko, toto je skôr pažravá nenásytná šťuka. Nečakajte plnohodnotný test Ariel Atom, pretože na to treba veľmi veľa času, hektolitre benzínu a hlavne pevné nervy majiteľa tohto auta. Iba tak dokážete pomaličky spoznávať toto auto z extra triedy.

Recenzia a skúsenosti Ariel Atom

Zabudnite na všetko, čo ste sa doteraz naučili pri „normálnych“ autách. Tu nemôžete z toho použiť takmer nič. Ariel Atom je absolútne špeciálny. Úplne vo všetkom ale najmä v tom, že je to čistý analóg – žiadna elektronika, žiadna okrana, nič. A či sa vám to páči alebo nie, toto vám stále bude v hlave vyskakovať, pri každej jednej zákrute.

Prvých pár kôl si pripadám ako amatér za volantom, ako človek, čo práve dostal svoj vodičák na ktorom ešte nezaschol atrament. Všetko sa učím odznova, každý jeden úkon – radenie, brzdenie, zatáčanie. A až neskôr, oveľa neskôr začínam triafať medziplyn. Občas pozriem do tých mikroskopických spätných zrkadiel a vidím tam zakaždým veľké guľové. Nič. Sú absolutne nepoužiteľné a slúžia len na to najnutnejšie minimum.

Zabudnite na všetko, čo ste sa doteraz naučili pri „normálnych“ autách. Tu nemôžete z toho použiť takmer nič…

Toto auto si na prvej jazde ani veľmi nemôžete užiť, pretože vyžaduje od vás tak strašne veľa. Je to zmes rôznych pocitov a strašidelného adrenalínu. Ale nakoniec ostane len jedno, úžasný zážitok z jazdy a z toho, že ste okúsili niečo úplne iné a nové. Občas sa ako konkurent uvádza napríkad KTM X-bow, avšak to je predsa len auto z trocha inej kategórie, ktoré už má napríklad vycibrenú aerodynamiku. To Atom v tejto základnej verzií nemá. Silnejšie varianty, napríklad Ariel Atom 500 alebo 3.5R už majú napríklad krídlo či predný spojler, ale tu nič…

Jednoznačne vám odporúčam skúsiť toto auto aspoň zo sedadla spolujazdca vo forme racetaxi. Spraviť tak môžete na stránke Autoklubu SR. Nie len to zrýchlenie 0-100 km/h pod 3 sekundy, ale celá aura okolo tohto auta je pre každého petrolheada zážitkom.

Fotogaléria Ariel Atom

Technické údaje Ariel Atom 2

Motor: Honda K20Z4 i-VTEC
Objem: 1998 ccm
Vŕtanie a zdvih: 91 mm x 82,5 mm
Kompresný pomer: –
Výkon: 300 k (221 kW) @ 8400 o/min
Krútiaci moment: 240 Nm @ 7200 o/min
Prevodovka: 6 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 230 km/h
0-100 km/h: 2,9 s
Kombinovaná spotreba: fakt vás to zaujíma?

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní