Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Andrejov Saab 9-5 2. generácie

Saab 9-5 2. generácie YS3G

Ak ste si kúpili v minulosti nové auto značky Saab, tak to o vás hovorilo hlavne jedno – máte vkus na autá. A presne to sa dá povedať aj to dnes predstavovanom Saab 9-5 2. generácie (označenie YS3G). Je to však zároveň posledný model tejto slávnej Švédskej automobilky, ktorý sa kedy vyrobil. Otázka teda znie, je toto auto typický Saab alebo len rýchlo kvasený polotovar pred koncom výroby? To sa dozviete priamo z úst jeho majiteľa Andreja.

Recenzia a skúsenosti Saab 9-5 2. generácie

Dizajn Saabov bol vždy inde než mainstream, a to platí pre exteriér ale aj interiér. Skrátka ste vždy vedeli, že toto auto je iné, výnimočné. A inak tomu nie je ani tu, pri 9-5 druhej generácie. Aj keď je toto auto zložené prevažne z koncernových dielov General Motors, nedáva to na sebe poznať. Je krásne, veľké a elegantné. Presne ako sa na vlajkovú loď patrí.

Prvé čo ma zaujímalo je, ako sa dnes na také auto kupujú náhradné diely. Prekvapujúce bez väčších problémov najmä vďaka stále silnej komunite Saabistov. Ale svoju podstatnú rolu tu hrá aj fakt, že napríklad pohonná jednotka je takmer identická s tou, akú majú niektoré autá od GM, napríklad Opel Insignia. Takže bežbý spotrebák skutočne nie je problém.

Za volantom 9-5 sa cítim ako doma, hoci som toto auto nikdy nešoféroval

Za volantom 9-5 sa cítim ako doma, hoci som toto auto nikdy nešoféroval. Naozaj príjemná jazda. Ale na druhú stranu musím povedať, že kvalít napr Mercedes triedy E alebo Lexus GS nedosahuje. Skrátka ten podvozok nie je dostatočne „oddelený“ od posádky. Ale inak k jazde nemám výčitky, auto je príjemne kultivované, tiché a až prekvapujúco ľahké na šoférovanie.

Auto stále aj takmer po 10. rokoch funguje bez väčších problémov. A to ma fascinuje, pretože aj napriek tomu, že automobilka definitívne išla k zemi, stále dokázala vyrábať takéto autá. Jediné čo sa dá kritizovať je chabá úroveň spracovania, resp použitých materiálov – po pár rokoch a cca 200 000 km je časť tlačidiel v interiéry „zošlahaná“. Presne ako VW na prelome milénia. Našťastie toto sa dá riešiť kúpou nových tlačidiel za pár EUR.

Náhradné diely Saab 9-5 2. generácie YS3G

Orientačné ceny niektorých základných náhradných dielov na Saab 9-5 druhej generácie YS3G (uvádzané sú kvalitnejšie aftermarket diely, nie tie úplne najlacnejšie, ktorým by ste sa mali vyhnúť). Niektoré diely, ako časti karosérie či svetlomety, nie sú už bežne v predaji:

  • tlačítko do interiéru: cca 20 EUR
  • štartovacie tlačítko: cca 50 EUR
  • predné brzdové kotúče: od 100 EUR
  • zadné brzdové kotúče: od 100 EUR
  • spojková sada: od 530 EUR
  • rozvodody (sada): od 210 EUR
  • predný svetlomet: od – EUR/kus
  • Tlmič predný: od 160 EUR/ks
  • Tlmič zadný: od 150 EUR/ks

Fotogaléria Saab 9-5

Technické údaje Saab 9-5 2.0 TTiD YS3G

Motor: 2.0 TTiD R4 GM Ecotec Family B
Objem: 1956 ccm
Vŕtanie a zdvih: 83 mm x 90,4 mm
Kompresný pomer: 16,5:1
Výkon: 190 k (139 kW) @ 4000 o/min
Krútiaci moment: 400 Nm @ 1750 o/min
Prevodovka: 6 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 230 km/h
0-100 km/h: 8,8 s
Kombinovaná spotreba: 7 l/100 km

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní