Pripoj sa k volant.tv

Príbehy áut

Marekov Ford Focus RS Mk3

Ford Focus RS mk3

Ako sa zdá, toto bude posledná generácia legendy menom Ford Focus RS. Automobilka Ford totiž aktuálne neuvažuje o nástupcovi, teda štvrtá generácia (mk4) pravdepodobne nebude. A to je rozhodne škoda, pretože Focus RS vždy patril k tomu najlepšiemu z pohľadu športovo založeného vodiča. V aktuálnom videu sa navyše dozviete, aké to je prejsť z Focus RS mk2 na mk3. Marek ich totiž vlastnil obe, takže sú to informácie z prvej ruky.

Recenzia a skúsenosti Ford Focus RS Mk3

Na rozdiel od druhej generácie, je táto tretia auto, ktoré sa dá využiť aj ako rodiné – má totiž 5 dvier, kdežto druhá mala len 3. Ak pozeráte po aute, ktoré je presne takáto športovo-rodinná kombinácia, ale záleží vám aj na spotrebe, tak choďte o dom ďalej. RS totiž len výnimočne berie pod 10 l/100 km. Ale na druhej strane to vynahrádza každým kilometrom.

Navyše je tretia generácia konečne „štvorkolka“, takže limity jej trakcie sú opäť o niečo ďalej. Žiaľ v sériovej podobe nedostanete predný samosvorný diferenciál ktorý by ich posunul ešte viac. Ten vám však Ford ochotne predá ako „upgrade“ a vypýta si približne 1500 EUR. A verte, že tých možností ďalších úprav je pri tomto aute veľmi veľa.

Focus RS tretej generácie sa dá využiť aj ako rodinné auto. Ale nie je veľmi úsporné…

Focus RS je na prvý pohľad iné náradie než bežný mainstream, navyše sa tento pocit len umocní po sadnutí za volant. V bežných režimoch je auto relatívne komfortné a kultivované. Focus RS má niekoľko režimov, ktoré môžete využívať: Normal, Sport, Track a Drift. Ak sa s nimi začnete hrať, potom sa začnú diať veci. Pri tom treťom vám auto dá jasne najavo, že jeho potenciál je niekde úplne inde, než v rozvážaní detí do škôlky – stvrdnutie podvozku a strelba z výfuku sú strievodnými javmi.

Je tu aj Drift mód, ktorý z vás spraví „driftera“ na počkanie, avšak VEĽMI dobre si rozmyslite, či to skutočne chcete skúšať. Ono to dobre vyzerá na fotkách a pri krčmových rečiach, ale auto dostane neskutočne zabrať. Ako prvé pôjdu dole, logicky, pneumatiky. Ako druhé, a verte, že je to len otázka času, zadný diferenciál. Ten má tendenciu sa pri tomto režime prehrievať a radikálne skracovať svoju životnosť. Takže opatrne a s rozumom. Najmä žiadne frajerinky v premávke.

Problémy Ford Focus RS Mk3

Ak by ste predsa len zatúžili po tomto aute, tak sa majte na pozore – prvé kusy totiž mali problém s únikom chladiacej kvapaliny priamo do motora. Výsledkom bol biely dym z výfukov. Preto je viac než odporúčané vaše vyhliadnuté auto zobrať na test priamo do Fordu. Tam spravia tlakovú skúšku, ktorá prípadné netesnosti odhalí. Takže pred kúpou určite preverujte.

Dôvodom týchto problémov bola zámena tesnení v motoroch 2,3 EcoBoost priamo vo fabrike. Motor vo Focuse má totiž vyšší výkon než v iných modeloch u tejto automobilky a tým pádom aj vyššie nároky na chladenie. No a s nesprávnym tesnením to pôjde len ťažko…

Fotogaléria Ford Focus RS Mk3

Technické údaje Ford Focus RS Mk3

Motor: 2.3 EcoBoost R4
Objem: 2261 ccm
Vŕtanie a zdvih: -mm x – mm
Kompresný pomer: 10,5:1
Výkon: 350 k (261 kW) @ 6000 o/min
Krútiaci moment: 475 Nm @ 3200 o/min
Prevodovka: 6 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 230 km/h
0-100 km/h: 4,7 s
Kombinovaná spotreba: 10 l/100 km

Pokračovať v čítaní
1 komentár

1 komentár

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní