Pripoj sa k volant.tv

Video blog

5 najčastejších spôsobov krádeží áut

Rušička mobilného signálu GSM

Na svete neexistuje auto, ktoré by sa nedalo ukradnúť. Je to len otázka motivácie zlodeja áut a jeho možností. Dnes vám teda predstavím 5 najčastejších spôsobov krádeží moderných áut. A vedzte, že niektoré sú až šokujúco jednoduché, ale na druhej strane, stále fungujú. Schválne, o koľkých z nich ste vedeli že existujú? Za spoluprácu na príprave tohto videa ďakujem www.pandora-alarm.sk

Odcudzenia vozidla alias krádež auta

Ak vám ukradnú auto, tak to isto nepoteší nikoho. A buďte si istí, že ukradnúť sa dá každé auto. Otázka ale je, prečo to tým zlodejom uľahčovať? Pozrite si teda 5 spôsobov, ako vedia odzudziť vaše vozidlo a popremýšľajte, ako sa dá efektívne brániť. Navyše niektoré spomenuté metódy sú využívané veľmi často aj na vykradnutie auta. Teda nemusí sa vždy jednať len o krádež celého automobilu.

1. spôsob krádeže auta – metóda „prenesenia“ signálu inteligentného kľúča

Poznáte aj ako zosilňovač signálu, čítačka kľúčov, repeater, signal booster. Toto je jeden z príkladov, keď komfort ide na vrub bezpečnosti auta. Je to doslova vstupná brána pre zlodejov.

Princíp „prenesenia“ signálu spočíva v prenesení, alebo zosilnení kódovanej informácie z kľúča do blízkosti vozidla. Čiže pri vašom klúči je zlodej č.1 s čítačkou, ktorá tento signál z kľúča prečíta a následne prenesie ďalej k druhému zlodejovi s prímačom, čo už stojí pri aute. Takto je možné odomknúť a naštartovať drvivú väčšinu áut. Bez akéhokoľvek násilia a vedomia majiteľa auta.

V súčasnosti sa jedná o najobľúbenejší spôsob krádeže vozidiel s tzv. inteligentným kľúčom po celom svete. A niet sa čomu čudovať, tieto zariadenia sa dajú kúpiť už za pár stoviek EUR. Napríklad systémy Pandora dokážu zabrániť využitiu tejto metódy vďaka autorizačným príveskom – ak prívesok nie je prítomný, systém sa nedeaktivuje a s vozidlom nie je možné odísť.

2. spôsob krádeže auta – metóda preprogramovania imobilizéra cez OBD II

OBDII je diagnostická zásuvka a tak ako imobilizér, sú dnes už absolútne bežnou súčasťou aút. Ten je zabudovaný priamo v kľúči, takže bez neho by ste nemali naštartovať auto. Teoreticky…

Spomenutý čip imobilizéra je už vo výrobe spárovaný s konkrétnym vozidlom a jeho kód je nahratý v jeho jednotlivých riadiacich jednotkách. Ako asi tušíte, je tu však jedno veľké ALE. Každé z vozidiel musí disponovať aj možnosťou pridania nového čipu, napr. pri strate kľúčov. Existuje teda aj tzv diagnostická možnosť učenia nových čipov (ovládačov) a ako správne hádate, presne takto sa kradnú autá.

Trik spočíva v tom, že zlodej prichádza k vozidlu so svojím vlastným novým imobilizérom, ktorý samozrejme auto nepozná. Zlodej sa však cez diagnostickú zásuvku dokáže pripojiť a nahrať ho do riadiacej jednotky. No a potom už dokáže naštartovať a odísť. S vaším autom podotýkam. Tento spôsob si vyžaduje použitie špeciálne upraveného zariadenia dostupného na čiernom trhu.

3. spôsob krádeže auta – metóda výmeny riadiacej jednotky

Pri predchádzajúcej metóde zlodej naučil existujúcu riadiacu jednotku rozpoznať nový imobilizér, ale čo ak to nejde? No tak sa garde obráti. Zjednodušene povedané, zlodej vymení existujúcu RJ v aute za svoju, ktorú už dopredu spároval s vlastným imobilizérom. Týchto RJ ale môže byť niekoľko, napr v palubnej doske. No a výsledok je rovnaký ako pri poslednej metóde, auto naštartuje a v lepšom prípade aj odíde.

Tento spôsob krádeže však vyžaduje prípravu vopred, teda zameranie sa na konkrétnu značku, model a motorizáciu. Avšak pri koncernových vozidlách platí, že rovnakú kombináciu komponentov je možné použiť vo viacerých modeloch rovnakej platformy. Komplikovanosť tejto metódy však zlodejov nijako neodradzuje, pretože internet je plný havarovaných vozidiel, z ktorých sa dajú vyskladať funkčné diely potrebné pre takúto krádež.

4. spôsob krádeže auta – metóda rušenia signálu diaľkového ovládača

Tento spôsob poznáte aj pod názvami ako jammer či rušička signálu. A je celkom možné, že s týmto ste sa stretli už aj vy osobne, napríklad ak vám záhadne na preplnenom parkovisku na chvíľu prestalo fungovať dialkové ovládanie od auta. Stláčate ale nič sa nedeje. No a jeden z dôvodov mohlo byť to, že vo vašnej blízkosti sa nachádzala rušička. Takže ak sa vám to stane nabudúce, majte oči na stopkách a zbystrite.

Princíp spočíva v použití frekvencie, ktorá je v rovnakom rozsahu ako diaľkové ovládanie, no s oveľa vyšším vysielacím výkonom. Signál z vášho ovládača tak k vozidlu jednoducho nedorazí, pretože mu v tom bráni iný, silnejší signál. Táto metóda sa síce najčastejšie používa na vykradnutie auta, ale nepohrdnú ňou ani zlodeji, ktorý majú zálusk na samotné auto.

Tento spôsob je pomerne nenáročný a nevyžaduje žiadne extrémne sofistikované vybavenie. Rušičku je dokonca možné vyrobiť modifikáciou iného diaľkového ovládača. A tie sú voľne dostupné.

5. spôsob krádeže auta – metóda odchytenia plávajúceho kódu

Najprv trocha teórie: Princíp plávajúceho kódu spočíva v presnom algoritme kódov, ktoré sú používané na komunikáciu medzi vozidlom a jeho diaľkovým ovládačom. Každá zaslaná správa obsahuje kód, ktorého platnosť expiruje po jeho odoslaní. Auto teda vie, že konkrétna správa je z autorizovaného zdroja a spomenutú správu s rovnakým kódom už viac nebude akceptovať. Čo znamená , že nie je možné použiť dva krát rovnaký kód.

A kde je teda pes zakopaný? V prvom kroku je zachytená kódovaná správa z ovládača majiteľa vozidla, ktorý sa snaží o zamknutie. Bolo by to však úplne zbytočné, ak by sa dostala až k autu, preto ostáva u zlodeja a k autu sa nedostane. Keďže vozidlo na príkaz majiteľa nereagovalo, ten nevedomky stláča tlačidlo opakovane. V tomto momente zlodej odchytáva aj túto správu opätovného stlačenia, avšak smerom k autu posiela tú, ktorú zachytil ako prvú. A na tú už auto samozrejme zareaguje tak ako má. No a v košíku si necháva na neskoršie použitie tú druhú, napríklad aby sa dostal nepozorovane do auta.

Táto metóda sa rovnako ako metóda rušenia signálu najčastejšie používa na vykradnutie auta, ale taktiež úplne bez problémov aj pri krádeži celého vozidla. Aj napriek tomu, že na použitie tejto metódy je potrebné špecifické elektronické zariadenie, je táto metóda jednou z najčastejšie používaných. Je prakticky 100%-tná a nezistiteľná.

Čo robiť po krádeži auta a ako postupovať?

Ak vám už vaše milované auto ukradli, máte v zásade dve možnosti ako ďalej postupovať (legálne možnosti podotýkam):

  1. nahlásiť krádež na políciu by mal byť ten úplne prvý krok ktorý spravíte.
  2. následne je dobré sa obrátiť na združenie HAKA. Majú skvelé výsledky a na svojom konte už niekoľko stoviek nájdených áut. Za pokus to rozhodne stojí, nakoľko do „pátrania“ je zapojených vyše 200 000 členov tohto združenia, ktorý tak môžu robiť aj napríklad vďaka ich mobilnej aplikácií.

Ako sa brániť krádeži auta?

Dodržujte niekoľko základných pravidiel, ktoré aspoň trocha zvýšia šancu, že vám vaše auto neodcudzia:

  1. akékoľvek zabezpečenie je lepšie ako žiadne. Ak už ale nejaké vyberáte, vyberte to najlepšie čo môžete. Napríklad spomínaný systém Pandora.
  2. nikdy nezabúdajte na to, že príležitosť robí zlodeja. Pretože veľmi často to ani nie je o ich šikovnosti, ako o nepozornosti majiteľa auta.

Nezabudnite si pozrieť aj ďalsie video s podvodníkmi čo stáčajú kilometre na jazdených autách. Je to rovnako neférový spôsob okrádania ľudí, aj keď z trocha iného súdka.
Taktiež sa nenechajte oklamať cez podvod na internete.

Pokračovať v čítaní
Pridajte komentár k článku

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čo u nás nájdete

Populárne

Zdieľaní